Airguns-Srbija Benchrest izazov - diskusija u susret trećeg po redu turnira u veštini gađanja vazdušnom puškom

Hvala za pohvale! Pričaćemo uživo oko saradnje.




Predlažeš da napravimo dve discipline i da u kraćoj (100-125-150) zabranimo FX?
Neh... Ali dve kategorije, iznad i ispod 65joule-a. To taman granica 25,25.5 grejna slug.
 
Da li je neko razmisljao da se otvori neka disciplina za ljude rekreativce koji nemaju takmicarske puske?
Mislim da najvise u srbiji ima jeftinijih pusaka i da bi se dosta njih odlucilo da dodje na takmicenje kada disciplina ne bi zahtevala takmicarsku pusku. Ima dosta Kralova i Artemisa i sl. kod nas.
Polazim od mene sa P35 u 6.35mm tesko da mogu da budem konkurentan u postojecim disciplinama a nemam ambicije da kupujem skupu pusku.
 
Pa koliko znam naše takmičenje je amaterskog tipa.Takođe šta znači pojam ,,takmičarska puška''?Među nama amaterima je ustaljen taj naziv za puške iz velike četvorke koje se koriste za 10m stojeći stav.Opet svaka puška koja učestvuje na nekom takmičenju može se nazvati takmičarskom.Sa druge strane većina ljudi koja se takmiči trudi se da nadmaši svoj najbolji rezultat i ako to uspe na takmičenju onda je zadovoljan.
Sada da li ima ljubomore ako neko poseduje skuplju pušku od neke jeftinije u to ne bi zalazio i svakako ne bi na takmičenju razdvajao discipline po vrednosti opreme.Ima strelaca koji postižu odlične rezultate sa puškama nižeg cenovnog ranga i bolji su od strelaca koji imaju u opremi i višestruke iznose u odnosu na njih.
 
Last edited:
Pa koliko znam naše takmičenje je amaterskog tipa.Takođe šta znači pojam ,,takmičarski puška?Među nama amaterima je ustaljen taj naziv za puške iz velike četvorke koje se koriste za 10m stojeći stav.Opet svaka puška koja učestvuje na nekom takmičenju može se nazvati takmičarskom.Sa druge strane većina ljudi koja se takmiči trudi se da nadmaši svoj najbolji rezultat i ako to uspe na takmičenju onda je zadovoljan.
Sada da li ima ljubomore ako neko poseduje skuplju pušku od neke jeftinije u to ne bi zalazio i svakako ne bi na takmičenju razdvajao discipline po vrednosti opreme.Ima strelaca koji postižu odlične rezultate sa puškama nižeg cenovnog ranga i bolji su od strelaca koji imaju u opremi i višestruke iznose u odnosu na njih.
Većinu vremena nije u pitanju cena pištolja, već vreme koje vam je potrebno da ga nabavite 100%. Na primer, za Pantheru od 2000 evra trebalo nam je 2 meseca rada da to ispravimo. od delova za poliranje i raznih buradi do pronalaženja najboljeg podmazivanja.
 
Pa koliko znam naše takmičenje je amaterskog tipa.Takođe šta znači pojam ,,takmičarski puška?Među nama amaterima je ustaljen taj naziv za puške iz velike četvorke koje se koriste za 10m stojeći stav.Opet svaka puška koja učestvuje na nekom takmičenju može se nazvati takmičarskom.Sa druge strane većina ljudi koja se takmiči trudi se da nadmaši svoj najbolji rezultat i ako to uspe na takmičenju onda je zadovoljan.
Sada da li ima ljubomore ako neko poseduje skuplju pušku od neke jeftinije u to ne bi zalazio i svakako ne bi na takmičenju razdvajao discipline po vrednosti opreme.Ima strelaca koji postižu odlične rezultate sa puškama nižeg cenovnog ranga i bolji su od strelaca koji imaju u opremi i višestruke iznose u odnosu na njih.
Verujem da tebi, to sto si napisao, ima smisla kada si izvukao iz konteksta receno.
Hoces da kazes da neko sa Artemisom i Kralom ima jednake sanse pored tvog LG400 ili Steyera?
Moze da bude i olimpijski pobednik i dzabe mu.
Pitanje je bilo da se disciplina otvori van konkurencije da bi se omasovilo takmicenje i da bi se ljudi druzili.
 
Imamo podelu u disciplinama po snazi, po kalibru, po udaljenosti mete, po tezini puske. To su zvanicne svetske priznate discipline.
Podela po modelu i brendu puske, ceni koliko kosta, ili po nepreciznosti, ne postoji nigde.
 
Na primer cz200 je jeftinija puška od P35 i provereno staje rame uz rame sa Steyr ili Walther na BR 25m.Mislim da je na prošlom takmičenju uzela medalju.Tako da ti argument pada u vodu.Mislim da je jedan hammerli ar20 koji je nabavljen polovan i vrednost mu je ispod vrednosti P35 bila, takođe je uzeo medalju.
Organizatori takmičenja mogu samo revijalno da učestvuju tako da džabe mi oprema.Svakako ako želiš izaći ću ti u susret i pozajmiti bilo koju moju pušku da sa njom učestvuješ na takmičenju i uvidećeš da nije sve do puške i da je najviše do strelca.
Ovo gore navedeno su činjenice.
Ja idem na takmičenja da se družim i uživam u ovom hobiju.Nikada nisam bio neki strelac i nemam neke ambicije da to postajem pod stare dane .Najbitnije mi je da na takmičenju savladam tremu i ispucam najbolje što umem i da bude u okvirima mojih mogućnosti.Posle toga da se družim sa drugarima i da upoznam nove ljude i naravno da razmenjujemo iskustva po pitanju ovog hobija.Ja lično ne vidim prepreku da se neko pojavi na takmičenju i da nema pušku,ali da želi da vidi i nauči kako to izgleda i znam da će 99% nas da podeli svoje znanje i utiske opremi ,jer delimo istu ljubav prema ovoj pasiji.
 
Da li je neko razmisljao da se otvori neka disciplina za ljude rekreativce koji nemaju takmicarske puske?
Mislim da najvise u srbiji ima jeftinijih pusaka i da bi se dosta njih odlucilo da dodje na takmicenje kada disciplina ne bi zahtevala takmicarsku pusku. Ima dosta Kralova i Artemisa i sl. kod nas.
Polazim od mene sa P35 u 6.35mm tesko da mogu da budem konkurentan u postojecim disciplinama a nemam ambicije da kupujem skupu pusku.

Koliko se ja sećam rezultata na takmičenju, u prvih 15 na 50m smo imali 8 ne fx pušaka na istoj listi kolega žeks sa FX impaktom je bio 14. Namerno navodim žeksa zato što je ne 90m sa istom puškom bio prvi. Skupa ili jeftina, cena nema veze sa preciznošću. Moja najpreciznija puška koju sam imao je jedna mala jeftina cz200. Miloš je sa neregulisanom cz200 uzeo medalju prošli put. Vlada bi se verujem uvredio kad bi mu rekli da ne sme da puca sa svojim kralom (sa kojim je imao bolji rezultat od desetak fx pušaka).

Nije do puške već do cevi i strelca. Nije realno da (ionako) veliki broj disciplina dupliramo. Jedino možda da napravimo hobi takmičenje neki drugi dan ali kako sprečiti nekoga ko ima jeftinu, preciznu pušku i ume da puca, da dođe i izdominira? Nije mi jasno kako filtrirati? Da li da se svaki put prvoj trojci zabrani nastup na sledećem takmičenju ili da se diskvalifikuje svako preko (na primer) pola maksimalnog broja bodova (ko ga šiša što je došao na takmičenje sa preciznom puškom)?
 
Tako je Vojo. Ja sam prošle godine sa CZ200 uzeo drugo mesto. Puška je bukvalno izvađena iz kutije. Nema regilator, cilindar skidam da je napunim. Znači totalni klot a sami znate kakve su puške bile protiv CZ200. Tako da najveću ulogu igra strelac! Moraš da poznaješ svoju pušku, da znaš koja joj dijabola odgovara, najbolji pritisak. A u Obrenovcu kod Bobana je jako bitno čitanje vetra. Sve u svemu po meni najbotnije je druženje. Pozdrav
 
Moje prvo takmičenje je bilo sa Cometom 220 i nisam imao sa tim nikakav problem. Čak nisam ni znao kako izgleda FWB, Steyer i ostali (neznanje je moć)...Dragane dobrodošao. Za tvoj p15 imaš 70, 90, 150 i 200m. MIslim da tvoj kalibar i nije za manje daljine...dakle imaš gde da pucaš, šta god uradio i kakve god rezultate postigao, posle ćemo popiti po pivo i lepo se družiti (ili kafu, da ne forsiram) ;) ako razumeš šta želim da kažem..
 
Pucaće 10 ili 11 ljudi odjednom, tako da će jedan set trajati 45min do sat vremena u proseku.. Definitivno će sve biti završeno za 1 dan, to nam je i zakonski uslov pošto prijavljujemo međunarodni turnir. Kada bi išli na dva dana, morali bi unapred da predajemo previše podataka ministarstvu (brojeve pasoša, lokacije gde će odsedati stranci itd..).

Predlog za discipline (trebalo da izgleda otprilike ovako):

Dijabola:
25m opruga LV
25m opruga HV
25m pcp LV
25m pcp HV
50m 16j
50m do 5.5mm
70m do 7,62 mm
90m do 7,62 mm

Bez ikakvih ograničenja po tipu snage i municije:

150m
200m

Lično nisam za spajanje LR u jednu discipnu, mišljenja sam da to favorizuje skuplju opremu i iskusnije pucače i da bi (bar za prvo vreme) trebalo da izbegavamo ponovno upucavanje optika na licu mesta. Takođe razmišljamo da se sad pucaju samo dve daljine LR (možda 200 i 250 ili 150, 250?) da ne preterujemo odmah, lako će se to proširivati.

Da li ste doneli neke zaključke oko pravila kako bi se pucale ove ELR discipline?da li samo jedan hitac u gong ili grupa hitaca?vremenski gadjanje,itd?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Zbog trenutne situacije takmičenje najavljeno za jun će biti odloženo. Pucanje u gong se boduje u realnom vremenu (ne može da se posle pucanja sračunaju bodovi), to bi zahtevalo tri sudije po jednom strelcu (uz celodnevnu zauzetost). Najgori minus pucanja u gong je što ljudi pucaju u nejednakim uslovima, neko bi pucao bez vetra a neko po užasnoj košavi.
 
Da li bi bilo više gongova na odredjenoj daljini ili po jedan u tom smislu sam mislio?za odlaganje je očekivano,sve je stalo…


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ako sam razumeo pitanje:

1. još je u razmatranju i podložno promenama,
2. jedan gong (kao sajter) i 1-3 papirne mete po strelcu.
 
Back
Top