Walther LGU Master Pro .177

Klasične vazdušne puške.
Lale

Walther LGU Master Pro .177

Post by Lale »

Pozdrav forumasi. Vec neko vreme posedujem ovu pusku pa da prenesem svoja iskustva. Nisam hteo da je predstavim cim sam je kupio jer sam hteo da se upoznam sa njom, da se naviknem na nju i da vidim kakve probleme ima koje cu u nastavku da napomenem, ali pre svega slika :
scr.11.PNG
Puska je prelepa, uzivo izgleda mnogo lepse nego na slici i dosta je teska (oko 4.5kg bez optike). Deklarisana snaga je 24j ali kao i svi ostali proizvodjaci i ovi lazu i to dosta. Puska je ustvari 17-18j sa 8.44gr ali je to mozda najbolja snaga sa ovaj sistem. Postoje vise verzije ove puske, 24j, 16j i "F" verzija sto je oko 7.5j i razlikuju se ne samo po opruzi vec i u transfer portu. 16j i 7.5j imaju 2.6mm transfer port, dok 24j i varmint verzija ima 3.2mm transfer port. Ovo mozda ne deluje kao neka razlika ali to je nebo i zemlja. Puske sa 2.6mm transfer portom su "agresivnije" u smislu da imaju malo jaci/cudniji trzaj, opruga je podloznija naprezanju i samim tim brze puca, dok je 3.2mm idealna velicina za ovu pusku. Posto sam znao za ovaj slucaj namerno sam kupio 24j verziju da ne bi morao da povecavam transfer port i da rizikujem da nesto upropastim. Ovo je nesto sto bi buduci vlasnici iste trebali da imaju u vidu jer puska mnogo lepse radi sa vecim portom.

Sto se tice okidaca, okidac je XM-trigger, podesiv je, plastican i ima granicu podesavanja. U mojim ocima plastican okidac ne bi smeo da bude na pusci ovog cenovnog ranga (74000 din) ali i za to ima razlog. Po nekom americkom zakonu u americi ovaj okidac mora da bude plastican. Posto umarex uvozi ovu pusku za ameriku, a kod nas dolazi preko umarexa, onda smo i mi osudjeni na ovaj plastican okidac. Sto se tice podesavanja, ima granicu koliko moze da se podesi jer su srafovi za podesavanje previse blizu. Ovako nesto je moglo da se sredi u fabrici ali ko zna zasto je tako ostalo. Ja sam narucio aftermarket okidac od rowan engineering koji je za nijansu drugaciji ali to je dovoljno da puska lepse okida. U poredjenju sa dianinim t06 okidacem, ovaj je katastrofa ako se uzme u obzir cena puske.
Rowan engineering okidac
Rowan engineering okidac
Sto se tice tjuninga, oprugu sam zamenio za Maccari oprugu koju sam morao da kratim da bi doveo do zeljenih 15j, zamenjen je piston (klip) za aftermarket koji sam prvi put u zivotu video i prijatno iznenadio.
scr.14.PNG
Sa ovakvim pistonom moze se koristiti meksa opruga sto moze dovesti do prijatnijeg opaljenja. Posto nema "suknju" (skirtless) nema ni twang zvuka. Ni fabricki piston nije imao neki veliki twang ali ovo je mnogo prijatnije i za usi i za ruku. Kao podmazivac sam probao nesto novo. Probao sam blaser mast (mala crna tuba) pomesan sa malo balistola i odlicno se pokazala. U poredjenju sa liqui molly lm 47 ili sa onom koju walther prodaje za vazdusne puske je nebo i zemlja. Trenutno najbolja mast koju sam probao za ovakve svrhe.

Sem plasticnog okidaca puska ima jos mana. Poluga kojom se napinje ima lufta pa umesto da ide na dole, ona mrda malo levo i desno. To je jos jedna mana koja je mogla da se resi u fabrici. Resenje je jednostavno. Samo je potrebno bolje utisnuti spoj i problem je resen za manje od 10 sekundi. Kad smo kod mana, cocking shoe je od plastike (jos jedan debeli minus) i napinjanjem se guli o kundak. Opet jos jedan promasaj fabrike koji se lako resava smirglanjem kundaka u tom predelu za oko 1 milimetar. Ovo je nesto sto vecinu vlasnika ove puske nervira i nesto sto se moglo lagano resiti u fabrici i nesto sto odvlaci ljude od kupovine ove puske. Nakon svega ovoga idu i grupacije po 10 dijabola na 25 metara:
scr.15.jpg
Najbolje su mi se pokazale jsb exact 8.44 ovim brojem kalupa (11450017)(2)(4.52).

Posle svega ovoga da li ova puska vredi ove pare? Kad sam je kupio, ova puska nije mogla da se meri ni sa mojom dianom 340 ntec ni u kakvom smislu sem zavrsne obrade i to su nijanse koje retko ko primeti. Sem preciznosti koja je skoro ista kao i 340 ntec, jedina prednost je to sto se moze podesavati snaga (zamenom opruge, klipa...), malo lepsi kundak i mozda za nijansu lepse brunirana. Ako se uporedi sa dianom 56 target hunter koja je "ekvivalent" pusci ovog cenovnog ranga, tu ne moze da se poredi. Sam recoilless sistem koji imaju te diane je dovoljan da "baci u vodu" sve sto ima ova puska (i slicne njoj), ali treba se uzeti u obzir da 56 kosta 96000 din, da za 10000 manje moze da se kupi skyhawk ili za 10000 vise fx streamline.
Na kraju krajeva zasto sam kupio ovu pusku ako sam znao za sve mane i da sam u gradu u kojem zivim mogo da kupim bolju? Razlog je jednostavan. Ako se ova puska sredi "kako treba", onda ima potencijal da bude najbolja ili medju najboljim springericama koje postoje sto je meni i cilj pa mozda jednog dana ako se ima vremena i volje odem na neki field target ali otom potom.
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

stvarno lepa puska, preciznost vrhunska. sto se tice cene, nije ni vazna ako si ti zadovoljan.
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
GSG PR900W - Projekat SKORPIO MK1
AirArms tx200mk3 + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)
CZ 200T+diopter
skorpio

Post by skorpio »

Odlicana recenzija , zaista realan i nepristrasan opis , meni je puska prelepa a da ne procitah tekst i dalje bi mislio da je bez mana , hvala kolega sa uzivanjem sam procitao :D
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
beretta
Donator

Post by beretta »

Prelepa puška, a preciznost vrhunska. Uživanje je bilo čitati. Taj fini tjuning i naučno istraživački rad kako izvući max iz onog što imamo su najlepši deo ovog hobija, bar po mom mišnjenju.
Artemis M16 (5.5), T-Eagle 5-20x50 SFIR
Markony

Post by Markony »

Pozdrav kolega.. Zbog tog lufta koji pominjes i gumenog prstena na poluzi (sokantno jeftino resenje) koji sluzi da ne osteti cev (Kod Hw97k je to ozbiljnije reseno) ja sam odustao od kupovine iste.. Za isti novac sam pazario lgv (tesim se da zbog dvostrukog bravljenja cev ne moze imati luft) i jako sam zadovoljan iako se pitam da li sam mozda pogresio jer i pored mana (i otvor za umetanje dijabolje je mali za nas sa cuftama, opet i tu je Hw97 bolje resio al avaj nema ih na nasem trzistu)lgu spada medju par da ne kazem 3 najpreciznije springerice.. Inace u Englesku se isporucuju sa gvozdjanim okidacem (i sam sam se sokirao s plastikanerom).. Svakako na osnovu izlaganja vidi se da nisi pocetnik i da znas o cemu govoris te kada budem resio da tjuniram lgv-ejca znam kome da se obratim za savet. U svakom slucaju u zdravlju ti nju i dugo koristio..
Walther LGV MasterPro
Nikko Stirling AirKing 3-9x42
Lale

Post by Lale »

Mislim da nisi lepo razumeo ili ja nisam lepo napisao, ali si napomenuo jos jednu manu koju sam ja zaboravio a to su 2 O ringa koji sluze da se cev ne osteti prilikom vracanja poluge. Kad smo kod tog dela, polugu drzi obicna kugla koju drzi mala opruga i na internetu se dosta zale da posle nekog vremena ta opruga oslabi pa poluga ispadne prilikom opaljenja.
cpp.PNG
Crvenom bojom sam oznacio mesto gde ima lufta, a zelenom taj deo koji sam pomenuo da delje kundak. Posto lgu i lgv imaju drugaciji klip od vecine springerica u smislu da nema prorez u kome ulazi poluga za napinjanje, ovde je reseno tako sto se klip (kod lgv) ili cilindar (kod lgu) gura pomocu poluge i nisu povezani vec kundak ne dozvoljava da poluga nigde ne ispadne. Lgv je mnogo bolje resen nego lgu u smislu jer guras klip dok lgu guras cilindar koji ima rupu gde inace ulazi taj blok da bi moglo da se napinje. Ima to i dobrih osobina jer je klip rotirajuci pa napinjanjem i opaljenjem klip se rotira i opruga se ne napreze kao kod obicnih klipova koji ne mogu da se rotiraju. Kad se uzme u obzir da je taj blok od nekog slabog materijala onda dolazi pitanje koliko je sve to sigurno. Naravno da postoji zastita koja onemogucava vracanje klipa dok se "anti beartrap" ne oslobodi ali ako kojim slucajem pukne blok (zelenom bojom oznaceno) i usput zastita zakaze dok se ubacuje dijabola onda moze prst da ode i dzabe mi drzanje poluge. Srecom postoje ljudi koji prave rezervne delove od metala pa sam to odma zamenio. I ja sam se dvoumio izmedju lgv i lgu i nekako mi je fiksna cev delovala preciznije (sto u teoriji i jeste) ali cisto sumnjam da je razlika u preciznosti (ako je uopste ima) vredna svih ovih mana. Inace i dalje se mucim sa ubacivanjem dijabole jer nisam navikao na takav nacin punjenja sto je cesto izvor smeha za one koji me gledaju kako to radim :D.
Pestivar

Post by Pestivar »

Jako dobre grupe. Ovaj klip izradio Tony Leach, poznati engleski tjuner. Navodno prednost ovog klipa je što o-ring brtvi pri velikim promjenama temperature, npr kad je hlado i crvena brtva s skupi toliko da propušta zrak o-ring je tu da spasi stvar. Ovo je njegov noviji dizajn, prije je pravio o-ringe na metalnoj glavi klipa. Ja sam imao klipove s o-ringom koje sam izradio u svoje tri puške i veliki sam fan o-ringa.
Je li ovo 25mm ili 22mm verzija? Tony preporučuje podmazivanje brtve sa STP aditivom za ulje. Ja sam isprobao STP i nisam baš impresioniran, i nema neke razlike u odnosu na ostalih sto ulja koja sam isprobao. Nešto je bilo govora u grupi da LGU s ovim klipom u 22mm verziji teško proizvodi snagu od 16j zbve cjevi. Prije nego sam shvatio da ne volim teške springerice fixne cjevi i ja sam razmišljao o nabavci Tonyevog 22mm klipa.
Lale

Post by Lale »

Jeste tony leach pravi ovaj klip. I nick gibney pravi slicne koji se pokazale podjednako dobro. Taj klip sto ima samo o ring sam video u jednom lgv i mnogo lepo radi ali zvuk koji proizvodi je strasan pa sam izabrao ovaj. Ovaj je 25mm (tacnije 24.5 ali moguce da mi subler nije bas toliko tacan). Od podmazivaca sam probao molibdenu pastu (digo sam ruke od molibdene masti jer ovo mnogo bolje radi), probao sam neku mast koja je dosla sa klipom, liqui molly molibdenu mast i probao sam mast koju pravi blaser za svoje vatreno oruzije. Nekako mi ta blaser mast najbolje radi pomesana sa malo balistola. Ne znam da li je zbog gustine ili cega ali brzina dijabole sa ovom mascu je za oko 10 m/s manja nego sa drugim podmazivacima ali nacin na koji puska radi mi se mnogo vise svidja. Sto se tice podmazivaca za oprugu tu sam koristio neku mast koja je stigla uz klip (stigle su 2 masti, jedna za klip, jedan za oprugu). Nisam pucao na nekim malim temperaturama pa ne znam kako reaguje na to ali ovo sa o ringovima mi se mnogo svidja. Mislim da ovaj seal je samo do 16j jer nije onaj "padobran" pa se ne siri najbolje za vece snage ali ima i zelena verzija koja je za te vece snage ako to neko hoce.
Lale

Post by Lale »

Pardon ovaj je "padobran" seal ali ima i verzija koja nije.
Pestivar

Post by Pestivar »

Čudno je što o-ring radi takav zvuk, moji o-ringovi imaju jako ugodaan zvuk, sličniji PCP-u nego springerici.
Razlika između moblden masati i paste je u udijelu mobilden praha. Paste imaju puno veći udio praha. Dugo sam koristio mobilden mast koju sam sam smiksao od praha i masti i radila je čisto ok. Sad koristim motorno ulju i/ili liqui moly cera tec
keramički aditiv za ulje. Prednost ovog aditiva je što je bijel pa ne zacrni i ne isprlja sve ko moly. A kome smeta dizeling preporučujem liqui moly mobilden dodatak za manualne gitribe. Od svih maziva što sam proba ovaj najmanje gori. Ima dima oko pet do deset prvih hitaca i posle niša. Ali meni opet gusto motono ulje najdraže.
10 m/s razlike u brzini mi se čini jako puno ali može se pojaviti kod jako efiksanih setupa zbog raličitog viskozitetea maziva.
Za oprugu je najbolje koristiti gnejcavu mast za uklanjanje twanga ali sa skirtles klipovima je dovoljna minimalna količina bilo kakve masti tek toliko da opruga ne zarđa.
O-ring klipovi bez problema mogu ići i preko 16j iako se nisu pokazali previše dobri za neke baš velike snage, sve zavisi od hoda klipa, volumena zraka, opruge itd. ali potšto ih uglavnom razvijaju Britanci dizajnirani su optimalno za 16j jer su paranoični zbog njihovog 12ft/lb ili 16j zakonskog ograničenja.
Lale

Post by Lale »

Ako nije tajna gde kupujes taj prah i sa kojom mascu ga mesas? Hteo sam i ja da ga probam ali ne mogu da nadjem nigde.
Na ovaj desno sam mislio da pravi gadan zvuk.
Na ovaj desno sam mislio da pravi gadan zvuk.
Ovu sliku sam nasao na internetu ali slican takav je bio ubacen u taj lgv koji sam probao. Nekako mi nije ulivalo poverenje da taj prednji kraj nema seal i da metal udara u metal pa mi je to prelomilo da uzmem ovaj sto sam uzeo. Kad mi je objasnjavao tony oko ugradnje (posto sam uzeo samo klip 25mm umesto cele konverzije 22mm), napomenuo mi je da nikako ne idem previse sa snagom jer zadnja vodjica hoce da pukne ako se pretera, napomenuo je da pritisak koji ostvaruje 22mm na 16j je oko 110 bara pa nije idealno da se mnogo povecava snaga jer se mnogo povecava i trzaj i moze da se desi da klip "odskoci". Poslao mi je neku mast za oprugu mislim da se zove open gear lubricant ili kako je stranci zovu black tar. Jedva sam se oprao od nje ali mnogo lepo radi. Hteo sam da napisem 10 fps umesto 10 m/s ali eto greska u pisanju.
Pestivar

Post by Pestivar »

Moly prah sam uzeo na ebayu od nekog istočnoeuropskog, možda ukrajinskog prodavača, davno je to bilo. Mješao sam ga s gnjecavom crvenom ca-li kompleks masti i kalcij sulfat gradacije 2 masti. Bolja mi se pokazala kombinacija kalcij sulfat- moly prah oko pola-pola. Ako ti viskozitet ispne pretvrd možeš razrijediti nekim uljem. Slična stavr je i bijeli prah na bazi bora. To je sastojak liqui moly ceratec aditiva. Nigdi ga nisam moga nać zasebno. Ja pustim da se istaloži na dnu boce a ostatak ulja na vrhu odlijem da dobijem veći koncentrat. Ogromna prednost je što ne uprlja ruke i sve ostalo ko maziva s crnim prahovima. Ako budeš kupovao moly prah uzmi što manju granulaciju jer manja je bolja pogotovo za podmazivanje sintetičkih djelova. Iako ga mnogi koriste moly se čak ne preporučuje za podmazivanje metal-plastika kontakta. U tom slučaju kažu da su grafit ili naftna maziva bolji. Neki čak klipove podmazuju suhim prahom od molya, grafita ili volframa.
Glock17

Post by Glock17 »

Lale wrote: Thu Feb 20, 2020 10:43 pm Pozdrav forumasi. Vec neko vreme posedujem ovu pusku pa da prenesem svoja iskustva. Nisam hteo da je predstavim cim sam je kupio jer sam hteo da se upoznam sa njom, da se naviknem na nju i da vidim kakve probleme ima koje cu u nastavku da napomenem, ali pre svega slika :
scr.11.PNG

Puska je prelepa, uzivo izgleda mnogo lepse nego na slici i dosta je teska (oko 4.5kg bez optike). Deklarisana snaga je 24j ali kao i svi ostali proizvodjaci i ovi lazu i to dosta. Puska je ustvari 17-18j sa 8.44gr ali je to mozda najbolja snaga sa ovaj sistem. Postoje vise verzije ove puske, 24j, 16j i "F" verzija sto je oko 7.5j i razlikuju se ne samo po opruzi vec i u transfer portu. 16j i 7.5j imaju 2.6mm transfer port, dok 24j i varmint verzija ima 3.2mm transfer port. Ovo mozda ne deluje kao neka razlika ali to je nebo i zemlja. Puske sa 2.6mm transfer portom su "agresivnije" u smislu da imaju malo jaci/cudniji trzaj, opruga je podloznija naprezanju i samim tim brze puca, dok je 3.2mm idealna velicina za ovu pusku. Posto sam znao za ovaj slucaj namerno sam kupio 24j verziju da ne bi morao da povecavam transfer port i da rizikujem da nesto upropastim. Ovo je nesto sto bi buduci vlasnici iste trebali da imaju u vidu jer puska mnogo lepse radi sa vecim portom.

Sto se tice okidaca, okidac je XM-trigger, podesiv je, plastican i ima granicu podesavanja. U mojim ocima plastican okidac ne bi smeo da bude na pusci ovog cenovnog ranga (74000 din) ali i za to ima razlog. Po nekom americkom zakonu u americi ovaj okidac mora da bude plastican. Posto umarex uvozi ovu pusku za ameriku, a kod nas dolazi preko umarexa, onda smo i mi osudjeni na ovaj plastican okidac. Sto se tice podesavanja, ima granicu koliko moze da se podesi jer su srafovi za podesavanje previse blizu. Ovako nesto je moglo da se sredi u fabrici ali ko zna zasto je tako ostalo. Ja sam narucio aftermarket okidac od rowan engineering koji je za nijansu drugaciji ali to je dovoljno da puska lepse okida. U poredjenju sa dianinim t06 okidacem, ovaj je katastrofa ako se uzme u obzir cena puske.

scr.13.PNG
Sto se tice tjuninga, oprugu sam zamenio za Maccari oprugu koju sam morao da kratim da bi doveo do zeljenih 15j, zamenjen je piston (klip) za aftermarket koji sam prvi put u zivotu video i prijatno iznenadio.
scr.14.PNG
Sa ovakvim pistonom moze se koristiti meksa opruga sto moze dovesti do prijatnijeg opaljenja. Posto nema "suknju" (skirtless) nema ni twang zvuka. Ni fabricki piston nije imao neki veliki twang ali ovo je mnogo prijatnije i za usi i za ruku. Kao podmazivac sam probao nesto novo. Probao sam blaser mast (mala crna tuba) pomesan sa malo balistola i odlicno se pokazala. U poredjenju sa liqui molly lm 47 ili sa onom koju walther prodaje za vazdusne puske je nebo i zemlja. Trenutno najbolja mast koju sam probao za ovakve svrhe.

Sem plasticnog okidaca puska ima jos mana. Poluga kojom se napinje ima lufta pa umesto da ide na dole, ona mrda malo levo i desno. To je jos jedna mana koja je mogla da se resi u fabrici. Resenje je jednostavno. Samo je potrebno bolje utisnuti spoj i problem je resen za manje od 10 sekundi. Kad smo kod mana, cocking shoe je od plastike (jos jedan debeli minus) i napinjanjem se guli o kundak. Opet jos jedan promasaj fabrike koji se lako resava smirglanjem kundaka u tom predelu za oko 1 milimetar. Ovo je nesto sto vecinu vlasnika ove puske nervira i nesto sto se moglo lagano resiti u fabrici i nesto sto odvlaci ljude od kupovine ove puske. Nakon svega ovoga idu i grupacije po 10 dijabola na 25 metara:
scr.15.jpg
Najbolje su mi se pokazale jsb exact 8.44 ovim brojem kalupa (11450017)(2)(4.52).

Posle svega ovoga da li ova puska vredi ove pare? Kad sam je kupio, ova puska nije mogla da se meri ni sa mojom dianom 340 ntec ni u kakvom smislu sem zavrsne obrade i to su nijanse koje retko ko primeti. Sem preciznosti koja je skoro ista kao i 340 ntec, jedina prednost je to sto se moze podesavati snaga (zamenom opruge, klipa...), malo lepsi kundak i mozda za nijansu lepse brunirana. Ako se uporedi sa dianom 56 target hunter koja je "ekvivalent" pusci ovog cenovnog ranga, tu ne moze da se poredi. Sam recoilless sistem koji imaju te diane je dovoljan da "baci u vodu" sve sto ima ova puska (i slicne njoj), ali treba se uzeti u obzir da 56 kosta 96000 din, da za 10000 manje moze da se kupi skyhawk ili za 10000 vise fx streamline.
Na kraju krajeva zasto sam kupio ovu pusku ako sam znao za sve mane i da sam u gradu u kojem zivim mogo da kupim bolju? Razlog je jednostavan. Ako se ova puska sredi "kako treba", onda ima potencijal da bude najbolja ili medju najboljim springericama koje postoje sto je meni i cilj pa mozda jednog dana ako se ima vremena i volje odem na neki field target ali otom potom.

Ovo je 100% tacno sto je kolega @Lale naveo, ovo boldovano.
Vincester

Post by Vincester »

Imam jedno pitanje za kolegu Lale u vezi transfer porta.
Imam zastavinu vazdusnu pusku inace sam pocetnik i velika mi je zelja da da kod zastave izvucem sto vecu snagu a normalno i preciznost.
Medjutim citajuci podatke o transfer portu nisam dobro shvatio sta se desava sa manjim precnikom transfer porta a sta sa vecim precnikom.
Jedan od kolega je jednom naveo da je kod zastave smanjio transfer port, povecao hod klipa i dobio na vecoj snazi. Medjutim razumem i verujem da povecanjem hoda klipa da se dobija na snazi, sto sam i uradio i dobio rezultate. Ali sa smanjivanjem transfer porta mi nema neku logiku da se dobija na snazi. Kako je moguce smanjiti transfer port recimo na 3mm a kod zastave mada nisam merio ali je verovatno 4mm do 4.5mm. Meni samo ovo lici da ja ustvari budem li smanjio transfer port ja cu dobiti samo zacepljenje.
Tako da me ovo bas buni.
Ima li ko i od ostalih kolega iskustva da mi da neki savet vredi li nesto da pokusam da smanjim transfer port ili ne.
Nije mi problem da ja sve to odradim ali nemam uslova da izmerim snagu i brzinu zato sto ne posedujem instrument za takva merenja vec to radim na malo tezi nacin.
Poredjam limenke pone vodom i testiram kolko sam limenka probio ali to nisu neka precizna merenja vec samo pretpostavke.
Zbog toga su mi bas potrebni bas tacni podaci o transfer portu.
Mozda na ovom forumu postoje podaci o ovome ali ja sam tek sad krenuo sa citanjem iskustva clanova na ovom forumu ali za sada jos nisam uspeo da pronadjem.
A inace sam zahvalan svim kolegama koji su mi dali po koji savet u vezi tjuniranja, kvalitetnih dijabola i koje bi dijabole mojoj pusci najvise odgovarale.
Lale

Post by Lale »

Povecavanjem ili smanjivanjem transfer porta neces sad drasticno dobiti na snazi vec se to radi da bi puska lepse pucala u smislu da ces produziti malo zivot opruge, smanjiti trzaj i slicno. Velicina transfer porta zavisi od dosta faktora. Koju snagu ocekujes od puske i cime planiras da se bavis. Ukoliko hoces da se bavis iskljucivo gadjanjem na 10m onda transfer port ne mora da se siri dosta ili mozda ne mora uopste jer puske od 7.5j ne zahtevaju preveliki transfer port. Ne znam koliko je kod zastave jer nikad nisam otvarao tu pusku. Ako ipak zelis da se bavis field target ili hunting field target i da ti snaga bude negde izmedju 14-16j onda je idealna velicina za transfer port izmedju 3-3.5mm. Sad sta znaci ovo "izmedju". Zavisi od dijabole koje koristis i kakav trzaj hoces da imas. Ukoliko imas manji transfer port a teze dijabole, puska ce malo drugacije/jace da trza nego ako bi koristio lakse dijabole jer je rupa premala i dolazi do "odskakanja" klipa. Takodje velicina transfer porta zavisi i od klipa. Ako je klip onaj skirtless tj. bez suknje ili ako je klip dosta lagan, on ce zahtevati veci transfer port nego obican/tezi jer je laksi da ne bi "odskakao" dok tezi klip nece imati taj problem. Preveliki transfer port ce ti dovesti do veceg trzaja ali ne u smislu da klip odskace jer je transfer port premali vec klip tresne jer je rupa prevelika i nema sta da ga dovoljno zaustavi. Ako pogledas weihrauch, air arms, walther i slicne puske koje se najvise nalaze na ft takmicenjima, videces koja koliko zahteva sirenje transfer porta. LGU ima premali transfer port (ukoliko je verzija sa 2.6mm) i zahteva povecavanje da bi se smanjio trzaj, weihrauch dolazi sa 3mm fabrickim transfer portom i zahteva vrlo malo otvaranje ili uopste ne zahteva, dok airarms dolazi sa prevelikim transfer portom i to je jedan od razloga zasto ima gadan trzaj na koji se mnogi zale. Kod pusaka koje imaju i cilindar i klip (citaj underlever ili sidelever) kod njih se to vrlo lako resava jer kod vecine tih cilindra se odsrafljuje prednji deo gde je transfer port pa mozes samo da ga zamenis za odgovarajuci ili ukoliko hoces da koristis isti onda samo da se razbusi ili ako hoces da smanjis onda mora da se zavari i ponovo izbusi. Kod prelamaca je to drugacije jer je transfer port na telu puske pa moras da zavaris i ponovo izbusis na velicinu koja ti odgovara ili ipak da razbusis na vecu i da napravis umetke sa razlicitim velicinama transfer porta i samo menjas po zelji. Ukoliko se odlucis da varis pa busis, obavezno proveri od kog materijala je puska i koja je cvrstoca jer se ne vari isto ako je npr. gvozdje ili aluminijum. E sad verovatno imas jos vise pitanja nego odgovora ali jedini "normalan" odgovor je da probas pa da vidis sta ti odgovara. Ne odgovara svakom isto. Neko hoce brz ostar ciklus opaljenja dok neko hoce malo sporiji ali meksi tako da nije sve samo u transfer portu vec to zavisi i od tezine klipa, vrste klipa (da li je obican djon ili ipak o-ring klip), cvrstoce opruge, lubrikanta... Sve ovo sto sam napisao je iskljucivo za springerice a ne za pcp. Neke stvari vaze i za pcp ali one nemaju trzaj (ili ga ima vrlo malo) kao springerice.
Vincester

Post by Vincester »

Hvala kolega na ovim informacijama jer su veoma poucne, hocu samo reci da tek sad vidim da sam bas pocetnik da bih komentarisao o ovim temama i da te stvari ostavim strucnijim od mene.
Tako da najverovatnu tu necu nista da petljam mogu samo nesto zeznuti.
Nek to ipak ostane tako kako je to fabrika resila.
Nisam ja nista pametniji od tih inzenjera koji su osmislili. Na osnovu svega sto si mi objasnio verovatno ako bih na jednoj strani nesto i dobio na drugoj bih verovatno izgubio.
Ipak sam u sustini zadovoljan povecanjem hoda klipa i duplih opruga koje sam ubacio mada i tu postoji mogucnost da sam izgubio na preciznosti.
Medjutim jos sam u fazi testiranja dijabola koje najbolje leze mojoj pusci tako da idem dalje pa cemo videti.
Hvala jos jednom
Glock17

Post by Glock17 »

Žao mi samo što pored mog LGV-a nisam pazario i u svoju kolekciju dodao i LGU, po meni takođe jednu predobru springericu, jer ko zna da li će za to više i biti prilike... :cry:
alexaim92

Post by alexaim92 »

Postovani Lale
Imam par pitanja oko tjuninga koji si uradio sa ovom puskom pa ako mozes da mi odgovoris bio bih ti zahvalan. Pre par dana smo se upoznali na onom vasem strelistu / vocnjaku kod borka na selu. Posto nemam acc na ovom forumu iskoristicu priliku da te pitam preko ujakovog acc-a jer ga on i ne koristi.
-Koji klip koristis u tvojoj pusci? Citao sam sta si pisao kad si opisivao pusku ali mi je receno da vise ne koristis taj o-ring klip vec nesto drugo.
-Sta je sve radjeno sa okidacem i ako mozes da mi slikas mehanizam
-Sta koristis za podmazivanje
-Koje su ono dijabole koje si doneo i da li mogu kod nas da se kupe
-Da li je nesto od toga moguce da se uradi sa weihrauch 97
-Ako mozes neku sliku da postavis da vidim o cemu se to radi
Iskreno bio sam zatecen koliko malo trzaja ima taj LGU i koliko se lagano napinje. I moj hw97 je skoro iste snage ali onaj tvoj LGU ima trzaj kao da je 7.5j snage a i napinje se neverovatno lagano za tu snagu. Da nisi izvadio hronograf bio sam spreman da se svadjam mislio sam da me zezate kad ste mi rekli da je puska 15j snage. Sreca pa sam se suzdrzao a malo je falilo da se izblamiram :lol: .
Lale

Post by Lale »

Zdravo Nemanja (ukoliko se dobro secam). Nema potrebe za persiranjem isto smo godiste a bogami i komsije smo. Ovaj klip koji imam sad je od istog tjunera (tony leach) samo sto je uradjena konverzija i manji je precnik. Ovaj ne koristi o-ring vec samo ima 2 delrin prstena i djon.
Gore je taj novi, dole je originalni
Gore je taj novi, dole je originalni
Gledano spreda. Levo je originalni, desno je nov
Gledano spreda. Levo je originalni, desno je nov
Da bi se koristio ovaj novi klip mora da se uradi konverzija. Treba da se ubaci "sleeve" u kompresioni cilindar tako da unutrasnji precnik bude odgovarajuci za ovaj klip. U mom slucaju to je 22mm konverzija. Kod air arms puske samo se odsrafi prednji deo cilindra i zasrafi nov koji ima vec manji zid dok kod LGU i HW97 mora da se lepi.
Levo je originalni cilindar, desno je uradjena konverzija
Levo je originalni cilindar, desno je uradjena konverzija
Kod okidaca je zamenjen "trigger blade". Originalni je plastican i vrlo malo podesiv. Prvi koji sam koristio je bio od rowan engineering i ogromnu razliku napravi u odnosu na plasticni ali ima dosta boljih. Ovaj koji imam pravi neki amerikanac i ima mislim 3 verzije. Jedan je ovaj moj, jedan je tanji i jedan je zakrivljen. Navoj ovih rupa je m3 tako da mogu i sam da napravim umetak kakav mi odgovara. Ja koristim ovu kuglicu. Kuglica mi pomaze da mi prst uvek bude na istom mestu i da ne dodje do "uvijanja" puske kad povlacim okidac. Kod mehanizma su polirane kontaktne povrsine i vrlo malo skracena i naostrena ova 2 dela koja su namenjena za okidanje (donji i desni) da bi podesavanje bilo preciznije. Skraceni su samo za 0.15mm oba.
4.jpg
Umetak moze da se napravi po zelji. Navoj je m3
Umetak moze da se napravi po zelji. Navoj je m3
Za podmazivanje djona i delrin prstenova koristim stp aditiv za ulje za benzinske motore a za vodjicu opruge koristim molibdenu pastu (u mom slucaju tinbum bum slide).
6.jpg
Kolicina lubrikanta koja se koristi za djon je vrlo mala jer su tolerancije toliko male pa je potrebno svakih 5000 dijabola rasturiti i ponovo podmazati. Vodjicu nije potrebno mazati toliko cesto. Vodjica se namaze tad pa sledeci put tek kad se menja opruga ili kad se stavlja nova vodjica. Kao lubrikant moze ga se koristi i molibdena pasta, molibdena mast, razne ostale masti koje koriste vazdusari ali ovaj aditiv najbolje radi za ovakav sistem.
Dijabole koje koristim su air arms diabolo field 8.4gr(0.547g) i air arms diabolo express 7.87gr(0.510g). Obe podjednako lepo rade ali kad si bio koristio sam ove express. Kod nas ih nema u prodaji pa ih narucujem iz inostranstva.
7.jpg
Jedna mala ispravka. Puska nije na 15j vec na 14.7j. Opruga koja ostvaruje 210 m/s u originalnom sistemu, u ovoj konverziji ostvaruje 230 m/s pa se lakse napinje jer koristis slabiju oprugu, laksi je klip (originalni je 250g a konverzija je 150g). Bas zbog toga redovno nosimo hronograf jer ljudi ne mogu da poveruju da moze toliko mali trzaj da ima jer ne znaju sta je uradjeno sa puskom. Bilo je tu gomila svadjanja pa su padale i teske reci. Zato uvek nosimo hronograf na pucanje da ubuduce ne dolazi do toga.
Moguce je ovo da se uradi i sa hw97. Ceo taj eksperiment je i poceo sa weihrauch puskama. Posle je samo prenesen i na air arms, walther i dianu. Ukoliko imas nov hw97, verovatno je da je tvoj kompresioni cilindar 26mm (unutrasnji precnik) dok su stare verzije imale 25mm cilindar. Ukoliko imas 26mm cilindar, radi se 23mm konverzija a ako imas 25mm onda se radi 21mm ili 22mm konverzija. Takodje je potrebno da se malo preradi okidac tj. onaj deo koji zabravi klip jer je ova vrsta klipa rotirajuci klip i koristi isti dizajn sipke kao i air arms i LGU. Postoji i mogucnost da narucis vec prepravljen taj deo okidaca i samo zamenis. Ukoliko nisi siguran za ovakvu vrstu tjuninga, a hoces da radis prepravke, sledece nedelje dolazi jedan drug koji ima hw97 sa aftermarket klipom od drugog tjunera koji ne zahteva ovakvu vrstu prerade vec samo zamenis klip i pucas. Doduse mnogo se teze napinje nego moja puska ali zato ima za nijansu manji trzaj.
alexaim92

Post by alexaim92 »

Ako mislis na onaj mikijev weihrauch, probao sam njega. Ono je uzas zivi. Napinje se teze nego nego full power verzija a proizvodi samo 15j. Manje se zamorim kad cepam drva nego kad napinjem njegovu pusku. Ja hocu ovo sto ti imas pa neka kosta koliko kosta. Sad tek vidim zasto toliko field target takmicara koriste taj klip. Vidimo se sledece nedelje pa ako se nesto setim pitacu te tamo.
Post Reply