Hatsan 125 - magnum springerica

Klasične vazdušne puške.
zuxbg
Donator

Hatsan 125 - magnum springerica

Post by zuxbg »

Uvod

Cesto novi clanovi foruma se raspituju za magnum springerice pa cu da saberem svoja iskustva posle 4 godine rvanja sa H125 (u pocetku je bilo slobodnim, sada je grcko-rimskim stilom).

Verovarno ce se mnogi prepoznati u ovoj prici. U zrelim godinama sam pozeleo da se ponovo rekreativno bavim streljastvom vazdusnom puskom.
U ranoj mladosti sam imao M56 i Izh38, vidjao sam u klubu kako “veliki” treniraju sa Slavijama i to je bilo sve predznanje o vazdusnim puskama. Pre 4g pogledao sam sta se nudi kod nas, pogledao sam afirmativne prikaze i reklame za magnum springerice i upecao se na tu pricu (snaga, kalibar, domet).

Uzeo sam najjace sto sam tada mogao da nadjem u budzetu koji sam odredio: Hatsan 125, 5.5mm, sinteticki kundak, sa ugradjenim aftermarket gasnim klipom od 80kg.

Iskustva

Od ranije sam imao lovacku optiku Zrak 4x32 sa celicnim pikatini prstenovima i to je bila prva optika koju sam montirao. Mehanickih problema sa tom optikom nije bilo problema, ali zbog starinske koncanice i nedostatka fokusa nije zadovoljila moje zelje za nekakvom emulacijom snajperskog gadjanja po dvoristu. Sledeca optika je Hawke Vantage 3-9x50AO koju i danas koristim. Prvo sam je montirao sa obicnim aluminijumskim pikatini prstenovima, i tada su poceli tipicni problemi sa optikama na magnum springericama. Optika je relativno teska i pocela je da klizi sa prstenova. Morao sam da je povremeno vracam nazad i stalno dotezem prstenove, a povremeno i srafove tureta. Podrazumeva se i dotezanje srafa kojim je mehanizam ucvrscen za kundak (drzi i stitnik obarace) na svakih 200 dijabola.

Preciznost. Gadjao sam od 10-30m i grupe su bile 5-10cm. Mislio sam da ne moze bolje.

Posle 2g sam zaradio teniski lakat od prelamanja puske. Vise para sam dao na fizikalnu terapiju nego sto sam platio pusku. Inace sam prosecne gradje (182/85) i zapinjem za jednom rukom. Povremeno sa ovom puskom puca gospodin u kasnim sezdesitim, srednje gradje, ali vitalan – mora sa dve ruke da zapinje. Kada sam dao kumu da gadja (ima Izh38) i kada je prvi put probao da zapne, pogledao me zacudjeno – pa ovo se nesto zaglavilo (on je za pola broja krupniji od mene).

Posle tri godine, puska je pocela nenormalo da trza, od vibracije okidaca bolela me je jagodica. Grupe su se dvostruko prosirile. Posle nekog vremena je pukao okidac. Pripisao sam to losem kvalitetu materijala. Nabavio sam zamenski iz Tule od celika. Posle toga je pukla sledeca poluga u mehanizmu za okidanju. Citajuci po netu shvatio sam da je otisao djon. Zamenio sam djon i kompletan mehanizam za okidanje i do sada nije bilo kvarova. (Od tada sam presao na PCP pa ju mnogo redje koristim.)

Da bih resio problem bezanja optike i stalnog dotezanja prstenova, probao jednu montazu sa kompenzacijom trzanja, licila je na bolje mehanicki resenje od popularne Diana ZR Mount, pisao sam o tome u posebnoj temi:

https://www.airguns-srbija.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=881

ali sam je zamenio za ZR Mount je mi je ponestalo klikova. I sa ZR Mountum je bilo problema oko klikova pa sam stavio prirucne podmetace u prstenove. U ovoj konfiguraciji za sada nema nikakvih problema (do kada?).

Slede slike sa gadjanja od 10 do 100m. Uglavnom sam gadjao sa H&N Sniper Magnum 1.16g, osim na 50m gde sam pokazao jos nekoliko tipova dijabola. Inace probao sam vise od 20 modela u rasponu od 0.9 do 1.7g. Sniper Magnum su se pokazale najkozistentnije na razlicitim daljinama i nacinima gadjanja. Sta je bitno kod gadjanja? Da bi pogoci bili sto konzistentniji potreban je konzistentan hvat prednjom rukom. Ja to resavam tako sto uvek uhvatim podkundak tako da drzim palac i kaziprst za srafove.

Na 10m sam gadjao iz stava, prilozio sam poredjenje sa Perun 734. Potkundak nisam drzao nego podmetnuo otvoren dlan sto blize stitniku obaraca i oslonio lakat iznad kuka. To mi daje najmirniju sliku. Na Perunu oslanjam saku na ravni stitnik obarace i sto daje mirniju sliku i manje zamara. Gornji red je Perun, donji Hatsan. Svako izletanje van kruga od 20mm na Perunu je do mene, par puta me je prevario okidac, ostalo nastrpljenje. Kod Hatsana grupe su takve jer nisam mogao bolje da ga smirim i okidac je kao kod sacmarice.
h125-10m.jpg
Na 30m (i dalje) sam gadjao sa oslonca po 5 kom, dve carape sa peskom. Grupa od 57mm.
h125-31m-57mm.jpg
Na 50m grupe od 81, 72 i 64mm.
h125-50m-81mm.jpg
h125-50m-72mm.jpg
h125-50m-64mm.jpg
Na 50m, dodatak sa drugim vrstama dijabola. Diana High Power 1.37g daje najbolju grupu od 60mm.
h125-50m-d-hp-60mm.jpg
h125-50m-hn-bp-90mm.jpg
Na 75m grupa od 140mm.
h125-75m-140mm.jpg
Na 100m sam gadjao u gong 25x25cm, od 10 pokusaja: 3 pogotka u gong, 3 u nosac i 4 promasaja. Sa boljim osloncem verujem da bi broj pogodaka bio preko 50%.

Zakljucak

Koja je namena magnum springerica? Mislim da su pre svega namenjene za odstrel stetocina (tamo gde je to dozvoljeno) farmerima i sl. onima koji ne zele ili ne mogu da koriste ozbiljnije sredstvo (PCP, .22lr, ...). (Za lov nisu, nemaju potrebnu preciznost.) Kod nas, jedino vidim za zabavu, za gadjanje u metalne mete na vecim daljinam na kojima slabije (a preciznije) puske springerice teze pogadjaju (zbog uticaja vetra, veceg pada zrna-zahtevnijeg nisanjenja).

Da bi postigli smislene rezultate sa magnum springericom potrebno je zadovoljiti neke uslove: nosac sa kompenzacijom trzaja (80 EUR), kvalitetna optika (min. 150 EUR), konzistentan hvat prednjom rukom, pronaci “najbolju” dijabolu, fizicka sprema.

Poruka za one koji razmisljaju da nabave magnum springericu (kao prvu VP): Ako se ne pronalazite u prethodnom scenariju i neophodnim preduslovima, uzmite nesto drugo. Iskusnije kolege savetuju neku slabiju (odn. normalnu) springericu ili jeftiniju PCP pusku. Ja bih dodao i jedno kompromisno resenje – CO2 pusku. (Vecina kolega sa foruma se ne slaze sa ovim, zbog temperaturne osetljivosti. Mislim da u vecini slucajeva to nece biti problem. Prednosti su preciznost, odsustvo trzaja, nema potrebe za pumpanjem ili bocom od 300 bara.)
Artemis M22 5.5mm - Discovery Optics HD 5-25X50
Perun 734 - Discovery Optics VT-Z 4-16X44
Hammerli 850 - Bushnell Banner 6-24x40
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

Sa zadovoljstvom sam procitao ovaj posto mi mislim da sasvim lepo sumira sve prednosti i mane magnum springerica. To sve vec citamo godinama na forumu a svi smo u pocetku zeleli brze jace bolje samo sto nam niko nije predocio koje komplikacije idu uz to.
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
GSG PR900W - Projekat SKORPIO MK1
AirArms tx200mk3 + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)
CZ 200T+diopter
StefanS

Post by StefanS »

Takođe! Sve ovo se dosta puta provlačilo kroz razne teme ali je jako korisno imati ovo ovako istaknuto. Ja o Diani 350 N-Tec imam pozitivno mišljenje i što se preciznosti tiče skroz ok se pokazala ali je i mene mučio problem hvata (kao i svakoga sa magnumkom, ali to se da savladati) kao i odvijanje šrafova koji drže cilindar u kundaku i zadnji nišan, koje je za razliku od navedenog Hatsana bilo na svakih par desetina dijabola.
Diana 34 Premium 4.5mm
Diana 350 N-Tec Magnum Luxus 4.5mm, Bullseye ZR Mount, Nikon Prostaff Target EFR 3-9x40 AO
goxy
Moderator Foruma

Post by goxy »

zuxbg wrote: Sun Apr 26, 2020 6:39 pm
Kolega sa zadovoljstvom sam pročitao ceo tekst. Iako nemam iskustva sa magnum vazdušnim puškama imam utisak da sam se ja rvao 4 godine sa istom :D
Bravo!
Fx royale 400Bp 5.5
Rti Priest 6.35;5.5,Eaglevision, huma ldc....
Swfa ss 16x
Cz 200s 4.5,BigNikko
Artemis PP700sa
Joca
Moderator Foruma

Post by Joca »

Odličan tekst! Bravo!
FX Royale 400 Laminate | MTC Viper Pro 5-30x50 | FX No-Limit adjustable mounts
Artemis PP700SA Huma regulated | Hawke Vantage 2-7x32 AO
FX Doppler Radar chronograph | MTC Rapier Rangefinder
Shelby gt500

Post by Shelby gt500 »

Hvala kolega, jedna od opcija za novu vazdusnu je bio i pomenuti Hatsan, bio sam u dilemi da li opruga ili vortex klip. Da li je ova sa oprugom nesto slabija, bolja?
Da napomenem da sam nisanio ovu u 5.5 kalibru.
I kad si vec pomenuo, koja tacno Co2 je preporuka?
Prodavac mi jr nudio Co2 pistolje, medjutim sam kaze da nakon nekof vremena odu neke gumice unutra koje on ne moze da nabavi zamjenske, ali ono mozes kupiti pistolj
Vidak

Post by Vidak »

Sto rece goxy, ruka me jos boli :lol: :lol: :lol:
Bravo na opisu, sve jasno kao dan. :D
alexsasax

Post by alexsasax »

Hvala kolega na odlicnom tekstu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Rax032

Post by Rax032 »

Bravo kolega, odličan post. Sad kad sam ga pročitao, setih se da sam pre godinu-dve imao pacijenta(fizioterapeut sam), koji je imao problem sa teniskim laktom i rekao da sumnja da je od vazdušne puške. Izgleda je i on imao Hasu

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

zuxbg
Donator

Post by zuxbg »

Shelby gt500 wrote: Mon Apr 27, 2020 10:11 am Hvala kolega, jedna od opcija za novu vazdusnu je bio i pomenuti Hatsan, bio sam u dilemi da li opruga ili vortex klip. Da li je ova sa oprugom nesto slabija, bolja?
Prodavac mi jr nudio Co2 pistolje, medjutim sam kaze da nakon nekof vremena odu neke gumice unutra koje on ne moze da nabavi zamjenske, ali ono mozes kupiti pistolj
Sta je jace zavisi kakav se klip stavi. Jedino je merodavno da se izmeri V0.

Ne mogu da preporucim CO2 pusku posto nemam licnog iskustva, znam samo na osnovu testova sa neta. Imam dva CO2 pistolja i veoma sam zadovoljan. Poluautomatsku repliku na dijabole imam 3g, pisao sam o njoj na raznim temama, sakupicu to u jedan poseban tekst. Drugi imam manje od 1g i namenjen je preciznom pucanju, ima posebna tema Artemis CP1M.

Gumice (iliti na srp. O ringovi) na CO2 oruzju mogu da se "isuse" i ne zaptivaju jer je CO2 "suvlji" od vazduha. Dovoljno je pri stavljanju nove ampule staviti kap silikonskog ulja na njen vrh i tog problema nema. Na zalost, pretpostavljam da vecina prodavaca to ne zna, a pise u uputstvima.

Da sublimiram preporuke iskusnijih kolega: prvo kvalitena old school springerica od 10-15J (made in GER, UK, CSSR, CZE, SVK), drugo sitnija PCP koja moze i da se pumpa, pa posle toga neka ozbiljnija PCP.
Shelby gt500

Post by Shelby gt500 »

Nazalost ne mogu si priustiti pcp, sto vise gledam vise vidim da je to to. Preciznost me odusevljava, a tu je i snaga. Ali ne moze.
Zato i razmisljam o Hatsanu ili necemu ispod, samo jos ne mogu da se skontam na sta ce izbor pasti
Ledeni

Post by Ledeni »

Konačno da i ja bacim oko na forum i vidim ovu temu. Pravo je čudo da o ovoj spingerici nema više materijala. Prikaz je odličan, sadržajan i vrlo realan i objektivan. Kroz moje ruke je prošlo nekoliko 125-ica i iskustva su mi vrlo slična, s tim što sam sa jednom (4,5 mm) ostvarivao prilično bolje rezultate. Da li je bila u pitanju cev, moje strpljenje i višak slobodnog vremena ili nešto drugo ne znam, ali posle druženja sa tom puškom uvrstio sam je u uži izbor i pravo je čudo da sam na kraju ipak odustao. Druge dve, takođe u kalibru 5,5 mm, po preciznosti su bile manje-više iste kao ova koja je predstavljena u temi. Još jednom, bravo za opis!
SMD

Post by SMD »

Shelby gt500 wrote: Mon Apr 27, 2020 10:11 am Hvala kolega, jedna od opcija za novu vazdusnu je bio i pomenuti Hatsan, bio sam u dilemi da li opruga ili vortex klip. Da li je ova sa oprugom nesto slabija, bolja?
Preskoci Hasu a posebno 125/135 i te ostale ultra magnum modele.

Razocaraces se u sve osim u sirovu snagu.
Shelby gt500

Post by Shelby gt500 »

Postoji li uopste nesto jako a ujedno i precizno, a da nije pcp 😅
StefanS

Post by StefanS »

Malokalibarka :lol: :lol:
Diana 34 Premium 4.5mm
Diana 350 N-Tec Magnum Luxus 4.5mm, Bullseye ZR Mount, Nikon Prostaff Target EFR 3-9x40 AO
zuxbg
Donator

Post by zuxbg »

Shelby gt500 wrote: Thu Apr 30, 2020 9:09 am Postoji li uopste nesto jako a ujedno i precizno, a da nije pcp 😅
Naravno da ima, Made in England/Germany. Air Arms, BSA, Weihrauch, ... ali cena je na nivou entry level PCP puške.
SMD

Post by SMD »

Shelby gt500 wrote: Thu Apr 30, 2020 9:09 am Postoji li uopste nesto jako a ujedno i precizno, a da nije pcp 😅
To ti je poznata piramida vazdusnog oruzja, koja se sastoji od sledecih elemenata:

SNAGA - PRECIZNOST - CIJENA

Izaberes dvije stavke koja zelis a treca je naravno kontra...

Ja bih ti svakako preporucio da izaberes preciznost, a ako vec neces da dajes mnogo para onda uzmi nesto slabiji model, bices zadovoljniji siguran sam.
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Prosta je ovo stvar, recimo ovako, velike brzine kod vazdušnog oruzja su apsolutno nepotrebne iz najmanje dva razloga, prvi je sto veća brzina i preciznost ne idu zajedno, druga je to velika brzina i pouzdanost ne idu zajedno. Ukratko naše pcp puške koje kostaju i do 5000e imaju brzinu između 170 i 180m/s ili recimo najbolja serijska puška na svetu Anschutz 335 ima oko 190m/s da li mislite da je to bez razloga? Mislite da Anschutz magnum nije mogla da ima više od 250m/s, jeste ali nema potrebe, čak su posle i u nju stavljali fabrički obične opruge da smanje brzinu. Naravno, ja pričam o vrhunskoj preciznosti na 10m gde naše pcp na testiranjima prave grupe od 10 dijabola od 5.5-6 mm. I takođe bitna stvar pouzdanost, kod Anschutz 335 nema većih kvarova ni posle 30 godina pucanja,tako da zaključite sami. Koliko vas je imalo problema sa pucanjem delova na magnum puškama novije proizvodnje koje se sad prodaju? Previše, čak je meni do sad stizalo više od 10 komada raznih modela, da popravim, ja to samo vratim, ne bavim se time, ali je onda jasno zasto Anschutz 335 star i 30 godina košta više od većine novih magnum modela!

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

skorpio

Post by skorpio »

Apsolutno tacno i precizno objasnjeno , moramo znati sta zelimo ili vazdusnu pusku ili karabin , da je to isto i vojska i policija bi koristili vazdusno a ne vatreno oruzje , vazdusna puska je vazdusna puska nikada nece biti malokalibarka ili karabin , ja sam misljenja da je magnum springerica kako drugacije da se izrazim osim bacanje para ...
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Bas tako, bacanje para.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Post Reply