Hatsan 125 - magnum springerica

Klasične vazdušne puške.
wooyadeen
Site Admin

Re: Hatsan 125 - magnum springerica

Post by wooyadeen »

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 11:43 am Ukratko naše pcp puške koje kostaju i do 5000e imaju brzinu između 170 i 180m/s ili recimo najbolja serijska puška na svetu Anschutz 335 ima oko 190m/s da li mislite da je to bez razloga? Mislite da Anschutz magnum nije mogla da ima više od 250m/s, jeste ali nema potrebe
Sve je to lepo, samo što nije tačno. Sve te puške su (nemački F) ili 10J (ispod 200m/s). To je kategorija za koju na većini planete ne treba nikakva dozvola, preko toga ne bi bilo po zakonu ni bezbedno (može dijabola gadno da se vrati pod istim uglom pod kojim je i došla). Sme li sa 300m/s da se puca 10m?

Isto tako možemo reći i za Field Target i 16J... najbolje, najpreciznije, ne treba brže... ali to ustvari nije tačno. Postoji daleko jednostavniji odgovor. Propisi i ograničenje vazdušnog oružja na 16j (preko toga treba dozvola za vatreno oružje) su ograničili i pucače...

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 11:43 amali je onda jasno zasto Anschutz 335 star i 30 godina košta više od većine novih magnum modela!
Cena modela 335 je nerealna i takva je samo kod nas. Iz istog razloga i golf 2 košta 2-3000e.
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Donekle se slažem, samo me zanima zapravo čemu poenta pucanja vaz. Puškom ako niste zadovoljni sa 7 ili 16J,čemu potreba da dijabola lomi flaše, buši daske i slično! Ja bih prvi sankcionisao takvo korišćenje vaz. Oruzja! Ako je nekom do veće snage, probojnosti, daljine, za to sluzi neko drugo oruzje, ne vazdusno! Čija je prevashodno namena sportska! To sto u Americi love sa njim, ne znači da i mi moramo da sledimo takve stvari, tamo Anschutz 335 kosta 500-600$ recimo! Slažem se da je snaga i brzina ograničena i zbog bezbednosti i zbog zakona, ali isto tako i zbog preciznosti i trajnosti. Po meni sasvim interesantna alternativa je FT za sve one kojima klasično streljaštvo nije dovoljno, ali opet mi koji se tim profesionalno bavimo imamo neko drugo gledište situacije.
Kao sto ja ne mogu da skontam neke stvari iz branši sa kojim nemam dodira ili dovoljno znanja, tako je vezano i za sportsko streljaštvo sa ljudima koji se time ne bave profesionalno. tj. ne žive od toga.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Shelby gt500

Post by Shelby gt500 »

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 3:06 pm Donekle se slažem, samo me zanima zapravo čemu poenta pucanja vaz. Puškom ako niste zadovoljni sa 7 ili 16J,čemu potreba da dijabola lomi flaše, buši daske i slično! Ja bih prvi sankcionisao takvo korišćenje vaz. Oruzja! Ako je nekom do veće snage, probojnosti, daljine, za to sluzi neko drugo oruzje, ne vazdusno!
Pa razonoda, znaci ne profesionalna upotreba nego cisto zajebancija. Opste poznato da ljudi kao vrsta vole unistavati...
A uostalom za vazdusno oruzje se moze proci bez dozvola prijava its...(govorim i o onom jacem i veceg kalibra)
Dok je za vatreno malo teze, a i malo vise se cuje...dakle ne moze se zajebavati bas kao s ovim

Btw u Bosni je zakonski bez prijave i odobrenja do 10. 5J i 200 m/s
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 3:06 pm Donekle se slažem, samo me zanima zapravo čemu poenta pucanja vaz. Puškom ako niste zadovoljni sa 7 ili 16J,čemu potreba da dijabola lomi flaše, buši daske i slično! Ja bih prvi sankcionisao takvo korišćenje vaz. Oruzja!
Slažemo se tu Mane, ja ne volim čak ni reč "magnum" kod springerice pošto mi uopšte nije jasno šta ta reč označava... trzaj, močućnost da trzaj rasturi pušku ili nešto drugo. Slažem se i za razbijanje flaša i bušenje daski, lada žiguli i motokultivatora ali ipak mora biti jasno da se to u stranom svetu zove plinkanje i da je baš to (u kombinaciji sa magnum glupostima) doprinelo ogromnoj popularizaciji vazdušnog oružja.

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 3:06 pm Ako je nekom do veće snage, probojnosti, daljine, za to sluzi neko drugo oruzje, ne vazdusno! Čija je prevashodno namena sportska! To sto u Americi love sa njim, ne znači da i mi moramo da sledimo takve stvari, tamo Anschutz 335 kosta 500-600$ recimo!
Love u celom svetu, lov vazdušnim i lučnim oružjem samo je kod nas i u Vatikanu zabranjen. Vazdušnom oružju je prvobitna namena bila vojna a ne sportska.

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 3:06 pmSlažem se da je snaga i brzina ograničena i zbog bezbednosti i zbog zakona, ali isto tako i zbog preciznosti i trajnosti. Po meni sasvim interesantna alternativa je FT za sve one kojima klasično streljaštvo nije dovoljno, ali opet mi koji se tim profesionalno bavimo imamo neko drugo gledište situacije.
Kao sto ja ne mogu da skontam neke stvari iz branši sa kojim nemam dodira ili dovoljno znanja, tako je vezano i za sportsko streljaštvo sa ljudima koji se time ne bave profesionalno. tj. ne žive od toga.
E sad ovo zadnje si napisao tendenciozno i (po mom mišljenju netačno).
1. Probaj da pucaš sa 190m/s na 50m nasuprot 240m/s, iznenadićeš se koliko je 240 m/s preciznije. Jednostavno 190m/s je dovoljno precizno za 10m a zadovoljava i bezbednost.
2. u rečenici "mi koji se tim profesionalno bavimo imamo neko drugo gledište" si zaboravio da napišeš 10m, postoje ljudi koji se tim profesionalno bave do 50 ili do 90m. Profi sport sada postoji i do 25m (BR), do 50m (FT), do 90M EBR a postoje i ljudi koji se profesionalno bave servisom takvog oružja.
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Opet dolazimo do potrebe za gađanjem na većim daljina a, i ono najbitnije, sta je zapravo za koga precizno! Dok je redovnom korisniku dovoljno precizno da mu puška na 10m slaze grupu prečnika 20mm, meni je puno 7mm,ali to je opet ekstrem vezan za moj posao.
Zao mi je sto nemam mogućnost da realno testiram serijske puške tipa zastave Anschutza i ovih novih da tu utvrdimo preciznost.
Dalje slazem se za prvo vojnu upotrebu, posebno kod nas za obuku vojske, ali i dosta ranije, pre više od 150 godina, ali sad ipak pričamo o nekoj upotrebi u poslednjih 40-50 godina koja se svodi ipak većinom na sportsku.
Sto se tiče moje tendecioznosti, ja kad pričam o sportskom streljaštvu, pričam o olimpijskim disciplinama, za sad FT i slične discipline to još nisu, sto ne znači da nekad neće biti, pa ćemo se i mi prešaltati na to onda. Cenim ljude koji se time bave i svakako je dobro za sport, ali opet kazem u kontrolisanim uslovima i po pravilima, sto FT ima, ali lomljenje crepa u dvoripti ili komšiji n akrovu još nema, ili ja ne znam
U svakom slučaju bitna je naša strast za pucanjem u metu i na sportski način, a kako vidim ima vas ovde ozbiljnih, pa ću morati malo da se dohvatim i ja puške da bih bio konkurentan

Ledeni

Post by Ledeni »

Vazdušno oružje je "izmišljeno" za vojnu upotrebu. Ne kao sredstvo za obuku, nego baš za vojnu upotrebu.
Inače, šta ako za koju godinu bude ljudi koji se profesionalno bave LR disciplinom i koriste vazdušne pušnke? Pa već sada ima takmičenja na kojima se puca na 130-140 jardi. MK puške u stilu PRS disciplina koriste se na zvaničnim takmičenjima na 300-400 jardi, a recimo ruski Jeger i Kaćuša od 3,5-4 grama su u svakom smislu balistički superiorniji od .22 LR.
Pojam profesionalnog bavljenja nekom disciplinom nije kruto omeđen "od-do", bilo ds su u pitanju jardi/metri ili metar-sekunde i džuli. Pa, ja kao novinar (ovo je samo ilustracija) mogu da pratim LR takmičenja, snimam klipove i reportaže, prezentujem opremu, živim od toga i zar onda to nije moja profesija?
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Mislim da bi ti pre to bila profesija kada bi pucanjem tih disciplina zarađivao, a ne o izveštavanju o tome, zar ne?
U svakom slučaju, ja sam i napisao malo ranije da ako te discipline postanu olimpijske, mi ćemo se prešaltati i na njih.
U svakom slučaju ja nikoga ne odgovaram da se bavi bilo kojom disciplinom streljaštva, ali kao sto navedoh ranije te silne brzine kod pušaka sa cenom od 200-300e i uglavnom lošim materijalima, meni lično nemaju nekog smisla, sem bacanja para, to je poenta moje priče.

Ledeni

Post by Ledeni »

Slažem se. Ja sam mislio na HP PCP puške, ali to nije tema, već magnum springerice. Moja greška.
Mane kouč

Post by Mane kouč »

Opušteno, ćaskamo, ako se ne varam ti baš lepo pucaš i sa m56?

skorpio

Post by skorpio »

Ledeni wrote: Fri May 01, 2020 4:52 pm Slažem se. Ja sam mislio na HP PCP puške, ali to nije tema, već magnum springerice. Moja greška.
Aham , niko nije ni pominjao pcpejke sa h.p. podesavanjima , a slazem se i sa Manetom i sa Vojom a i sa tobom Gospodine Ledeni , svi ste izvukli poprilicnu tacnost u napisanom textu i u nacelu ste se slozili ...
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

Mane kouč wrote: Fri May 01, 2020 3:43 pm ali sad ipak pričamo o nekoj upotrebi u poslednjih 40-50 godina koja se svodi ipak većinom na sportsku.
Komega Mane, o tome pišete Vi, Gospodin Ledeni piše o nečem drugom ja o nečem trećem a tema je o magnum springericama :).

Tema jeste zanimljiva i razmišljam o tome da je prebacim, samo ne znam kako da je nazovemo :roll:
Proka

Post by Proka »

Mozda "Magnum springerice - za (ako ga ima) i protiv".. :lol:
Anschutz 335 4.5mm
Perun 734 4.5mm
GSG WF600 4.5mm + BSA 4-16×44 (100% kinez al vrsi posao :D )
Slavia 620 4.5mm
Vidak

Post by Vidak »

Moze li neko da mi pojasni, od koliko snage se springerica tretira kao magnum?
Znam da sam glup, ali opet, ko pita ne skita 😊
goxy
Moderator Foruma

Post by goxy »

:D @Vidak nisi glup, postavio si pitanje na koje ni ja ne znam odgovor! Po tvojoj definiciji onda smo obojica...

Mislim da nema neke granice u snazi da bi neka springerica(gasni klip) bila nazvana magnum.pre bih rekao da proizvođač etiketira sa magnum. Moguće da grešim. Ali ja bih nazvao sve springerice koje lome optiku da su magnum 8-)
Fx royale 400Bp 5.5
Rti Priest 6.35;5.5,Eaglevision, huma ldc....
Swfa ss 16x
Cz 200s 4.5,BigNikko
Artemis PP700sa
SMD

Post by SMD »

Ne znam ima li neka zvanicna granica, moje neko misljenje, sve preko 20, eventualno 24J bih zvao "Magnum", a preko 30J Ultra Magnum, barem sto se tice springerica...
Vidak

Post by Vidak »

@goxy
Nadam se da nismo, bar ne skroz na skroz 😊

Hvala na pojasnjenjima 😊
Lale

Post by Lale »

To sto pise magnum ce pre biti marketing nego neka deklaracija jer svuda ima razlicitih misljenja sta je magnum a sta nije. Najcesce ljudi pisu da je to od 16fpe (21.5j) pa navise ali ko zna koliko je sigurno to. Kad sam kupio dianu 340 ntec naisao sam na gomilu podataka da u .177 ne spada u magnum dok u .22 spada u magnum sto je malo cudno jer imaju isti gasni klip i razlika u snazi je vrlo mala. Ako se uzme u obzir tih 16fpe da je granica, 340 ntec u .177 ima 15.5 fpe dok u .22 prelazi tu granicu onda ima smisla. E sad to sto je u jednom kalibru za nijansu slabija i sto ne spada u magnum to ne znaci da ce optika da izdrzi vise ili da postane imuna na razbijanje. Ta razlika od 0.5j je neprimetna i tesko da ce da napravi neku razliku sto se tice zivotnog veka optike. Englezi imaju granicu do 16j i za sve preko toga im treba dozvola pa ipak uspevaju da se bave onim sto je kod nas zabranjeno sto opet dovodi do pitanja sta je magnum i koja joj je svrha. Vise pitanja nego odgovora :D .
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

To je reč koja mami. Najpribližniji prevod za tako nešto je "durdubak".
zuxbg
Donator

Post by zuxbg »

Prosli vikend sam odmorio od rada oko kuce, postavio sam si zadatak da sto vise pucam - rezultat 4 vazdusne puske i 2 vazdusna pistolja. Tako da je na red dosla posle dugo vremena i Hatsan 125, 5.5mm. Gadjao sam iz ruke sa nekih 20m,

1. Sport S (mislim da je malo ispod 1g, ne nadjoh spec)
IMG_10092020_224838_(600_x_600_pixel).jpg
2. Norica Hammer 0.95g
IMG_10092020_224913_(600_x_600_pixel).jpg
3. JSB 1.675g
IMG_10092020_224940_(600_x_600_pixel).jpg
Da li sto je najteza, da li sto je JSB, da li sto sam pucao samo 5kom, zadnja grupa je znatno uza (25mm vs 50 i 70mm)
Artemis M22 5.5mm - Discovery Optics HD 5-25X50
Perun 734 - Discovery Optics VT-Z 4-16X44
Hammerli 850 - Bushnell Banner 6-24x40
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

Posto je iz ruke, rekao bih da ovo i nije lose za nas matere. Nego kolega cime to meris?
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
GSG PR900W - Projekat SKORPIO MK1
AirArms tx200mk3 + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)
CZ 200T+diopter
Post Reply