Hatsan Torpedo 155

Klasične vazdušne puške.
Roletna

Hatsan Torpedo 155

Post by Roletna »

Pozdrav drugari,
stigao mitraljez.

Hasa T155 cca 42J :

Ogroman je, što možda sa slike i nije jasno al vidi se kad je neko uzme u ruke. Meni lično to ne smeta, velika težina mi olakšava da nanišanim, naravno da u tom slučaju ne možete nišaniti 2 minuta nego ako već za 20 sekundi niste ništa uradili, spuštajte.
Završna obrada zavisi od komada do komada, odnosno na nekima sam video neke felere(spoljašnja oštećenja), a na nekima ne. Ko zna na kraju krajeva kuda to i kako Sulejman pošalje za Srbistan pa se polupa. Drvo meni baš i ne liči na drvo, više na nešto, sad ću lupiti, da ste samleli pa od piljevine izlili oblik kundaka i oblepili ga nekim štampanim finišom. Svakako da je lep, ne odaje utisak da je drvo u pitanju, a nisam probavao da ga testerišem pa da kažem jel jeste il nije. Sudeći po onim čuknutim primercima - jeste. Brunir je dobar, lako ostaju otisci masnih prstiju, šta ću kad sam lala pa sam sav il od bureka il od slanine. Moram ga brisati redovno krpom. Gumeni završetak na kundaku je dobar i radi svoj posao dosta je "lepljiva" guma ne klizi ni o rame ni o pod kada se puška spusti, nisam imao potrebe da produžavam.
Nogare koje dolaze u kompletu su smešne (plastika) ali j**eš im mater rade svoj posao.

Trzaj nije uopšte tako dramatičan kakvim ga predstavljaju.

Nišani su solidni, jesu veliki ali ne preveliki. Npr mnogo su bili veći na brno 2 .22LR iz koje sam gađao. Nisu uopšte tako neupotrebljivi kao što piše.

Napinjanje je teško, bez da oslanjam pušku o sebe, i biće teško dok god se puška malo ne razradi.

Optika je bušnel sportsman 3-9x32 sa AO, koji je isto prelep ima lakiran finiš (opet za moje prste) i tako.

Dijabole sam uzeo u startu jednu kutiju ovih domaćih (kupuj domaće) da ih isprobam. Sve njihove su 5.52mm i nije ju baš jednostavno staviti u cev. Legne ona na kraju, i ispuca je puška, ali sumnjam da treba dijabolu tako uglavljivati u cev, valjda treba da sedne odma sama od sebe, tako mi beše dosad na svim 4,5 puškama.
Prasak je glasan, ali samo okidanje je bilo dobro i predvidivo, postoje tri šrafa za podešavanje na obaraču i dobar je osećaj kada se podesi prema sopstvenom ukusu.

Mana joj je, za moju ruku, predebeo rukohvat za ruku kojom se povlači obarač, i možda malo ta mušica da je manja. Međutim čak i moj brat koji je teški amater za pucanje je stojeći sa 20m grupisao u 3-4cm sa tim nišanima, tako da je preciznost zadovoljavajuća za mene. Ne ložim se na ono da pogodim levo jaje od komarca već nešto vidljive veličine. Takođe mi se ne dopada plastika za kočnicu, mada sam video to i na dijani, ne znam čemu to, meni to ruži ceo utisak. Pozitivno je to što ima kočnicu koju svaki put morate osloboditi pred pucanje, i što ima zaštitni mehanizam da vam se poluga za napinjanje ne bi nekontrolisano zaklopila. I kočnica i to dugme za otpust dvostruko obezbeđuju od toga.

Ovako je dosta robusna, ima viška materijala nikako manjka pa deluje ubedljivije za korisnika. Proizvođač tvrdi da je izlazna brzina 305m/s sa standardnim dijabolama, nisam imao priliku da izmerim. Ako je nekom to reper, uspešno probija dve daske laminata od po 7mm običnom dijabolom, sa 15m.

Sve u svemu, što se mene tiče ovo je nešto što treba imati u arsenalu,da bude jedna od. Što se "plinkanja" tiče, kako vi kažete, za to sigurno postoje i lakše neke varijante, ova je malo teška.
edit:
http://www.dodaj.rs/?1E/Yl/1mDi9Rzq/2012-04-26-061.jpg
http://www.dodaj.rs/?y/hk/3uapbmeI/2012-04-26-059.jpg
T155 5.5mm
standza61

Post by standza61 »

kako ti se drzi optika,koliko dijabola je izdrzala....
Diana 350 magnum classic .177 cal
Relum Telly .177 cal
Roletna

Post by Roletna »

ne drži se. sa standardnim nosačima ovim dvodelnim, klizili su niz šinu bukvalno posle 5 dijabola već 3mm. Sa jednodelnim nosačem je skliznula malo manje, ali je opet kliznula.
šta ja znam, možda je bolje da ona tako šeta nego da je jako fiksiram bojim se da ne strada optika, negde to mora izaći kad dođe do trzaja. Ima onaj vertikalni šraf kao za stopiranje, na ovom jednodelnom nosaču, ali sve će se to oglodati ako ne paše u mikrometar i bude lufta u rupi.

probaću neki od karabudža koje sam video npr stavi se veći nosač, za 30mm, i onda se namota guma oko optike, dobije tu malo amortizacije, i kažu da radi. takođe jedan je uzeo traku od gume i postavio na šinu, pa preko nje zategao nosač.
T155 5.5mm
avgvstvs

Post by avgvstvs »

Roletna wrote:ne drži se. sa standardnim nosačima ovim dvodelnim, klizili su niz šinu bukvalno posle 5 dijabola već 3mm. Sa jednodelnim nosačem je skliznula malo manje, ali je opet kliznula.
šta ja znam, možda je bolje da ona tako šeta nego da je jako fiksiram bojim se da ne strada optika, negde to mora izaći kad dođe do trzaja. Ima onaj vertikalni šraf kao za stopiranje, na ovom jednodelnom nosaču, ali sve će se to oglodati ako ne paše u mikrometar i bude lufta u rupi.

probaću neki od karabudža koje sam video npr stavi se veći nosač, za 30mm, i onda se namota guma oko optike, dobije tu malo amortizacije, i kažu da radi. takođe jedan je uzeo traku od gume i postavio na šinu, pa preko nje zategao nosač.

Da bi lepo drzala hteo ne hteo moras postaviti stoper. Pogledaj moj post, ja sam slican problem imao na slaviji, a tek na ovom hatsanu mogu zamisliti kako izgleda.
Koliko sam video na slikama ti nemoras nista busiti imas tacno mesta na railu da postavis stoper kako oces... Postavi monoblock tako da stoper upadne u one poprecne praznine. tako vise nece kliziti.....
Slavia 634; cal 5.5 (0.22); Konus Pro 2-7x32 engraved reticle
Gamo PR45; cal 4.5

Image
Roletna

Post by Roletna »

zeza me što je stoper u ovom nosaču optike nekakvog konusnog oblika, kao da ću ga u drvo uvrtati, i predebeo je za rupe u šini. Moram ili razbušiti šinu, što ne bih, ili da nekako obrusim taj šraf tj stanjim ga... videću, možda čak i da odem kod strugara da mi napravi tu "pilciku" da bude odgovarajuće debljine u mikrometar.
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

evo sta tebi treba
http://sotisbg.com/shop/images/hatsan_155_Torpedo_1.jpg
ili na sini imas rupu u koju treba da zavijes taj sraf koji ti se nalazi na nosacu optike
Roletna

Post by Roletna »

Znam, imao sam igranku sa time. Primetio sam kasnije kod kuće, išao u Požarevac po pušku, da mi nema tog stopera. Zovem radnju, oni kažu nema toga kod nas ni na jednoj pušci. Kontaktiram hatsan, oni kažu da bi to trebalo da stigne i nudili su mi da mi pošalju poštom besplatno, tj moja poštarina samo. Ja sam rekao da pošalju u požarevac zajedno sa sledećom pošiljkom, oni su rekli u redu. Bili su vrlo predusretljivi, međutim ovi u požarevcu verovatno i nisu, tako da ništa od toga.

Gde ima uopšte da se kupi neki stoper tog tipa, s amortizacijom?
T155 5.5mm
Put-in

Post by Put-in »

Ja sam to kupio (kad mi je trebao) u Snajperu u BG.BIo je nešto tipa 600-900din.
Roletna

Post by Roletna »

i jel radi posao?
T155 5.5mm
Put-in

Post by Put-in »

Yes! di du li du du.
Roletna

Post by Roletna »

Put-in wrote:Yes! di du li du du.
:lol:

Videću kad me put nanese u Begeč, ili da mi pošalju kurirskom službom... problem mi je eye relief što je relativno kratak i kad odmaknem ovim štoperom biće problema.... no, videćemo šta će biti od svega. Možda moram menjati optiku na kraju
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

Ma ima resenje i za to!
Testeru u ruke i krati kundak! :lol:
Imas one podmetace(ublazivace udara) na kundaku skloni nekoliko njih skratice kundak i samim tim pribliziti tvoje oko optici!
http://www.hatsan.com.tr/images/airguns ... m_agac.gif
Roletna

Post by Roletna »

puca mi se... a nemam gde
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

I meni se mnogo gadja!
Nadam se da cu sutra naci malo vremena za svog ljubimca :mrgreen:
Roletna

Post by Roletna »

E da,
nabavio sam stoper za optiku. ispalio sam 3 dijabole kao test, nemam uslove ovde, i čini mi se da bi mogao da radi posao. Mada gledam na njega s rezervom pošto je kvalitet izrade užasan, ružni odlivci, nešto ukrivo i slabašno, a šraf mi se već pojeo jedan tj njegov slot za imbus ključ, posle dva zavrtanja a nisam jako stezao. Mali je ključ pa su mali i ti zubići i to se oglodalo očas posla.
T155 5.5mm
Srđan Pavlović

Post by Srđan Pavlović »

Ma cepaj bez optike, boli te dupe. Eno ziv decko
sa foruma dokaz da na 50 metara bez optike mozes
sa tim hasom da slazes lepe grupe. Samo vezba :)

A i nekako je sladje bez optike pucati. Old-skul :)
Slavia 631 Lux
Omiljena disciplina - 10 metara, standardno.
Roletna

Post by Roletna »

Srđan Pavlović wrote:Ma cepaj bez optike, boli te dupe. Eno ziv decko
sa foruma dokaz da na 50 metara bez optike mozes
sa tim hasom da slazes lepe grupe. Samo vezba :)

A i nekako je sladje bez optike pucati. Old-skul :)
ako bi bez optike, voleo bih da nakarabudžim diopter neki. e sad pošto to ne postoji, morao bih da ga pravim.
T155 5.5mm
Srđan Pavlović

Post by Srđan Pavlović »

Kako mislis ne postoji diopter? Ja sam za svoju Slaviju uzeo
Slavia diptere (oko 40 evra bese, poslao mi drugar iz Hrvatske)
i onako nisu losi, ali nisam prezadovoljan. Postoje i kvalitetni ali
kostaju vise, naravno.

Mada sam ja bas juce skinuo dioptere i opet cepam samo sa klasicnim
nisanima. Decko koga sam pomenuo je Krky sa HR foruma koga sam upoznao
na takmicenju u Gradistu na kom smo bili, i on je ziv dokaz da sa klasicnim
nisanima mogu da se prave jako dobre grupe i na 50 metara, isto ima
Hatsana, samo nije torpedo, vec onaj 125-ica.
Slavia 631 Lux
Roletna

Post by Roletna »

Srđan Pavlović wrote:Kako mislis ne postoji diopter? Ja sam za svoju Slaviju uzeo
Slavia diptere (oko 40 evra bese, poslao mi drugar iz Hrvatske)
i onako nisu losi, ali nisam prezadovoljan. Postoje i kvalitetni ali
kostaju vise, naravno.

Mada sam ja bas juce skinuo dioptere i opet cepam samo sa klasicnim
nisanima. Decko koga sam pomenuo je Krky sa HR foruma koga sam upoznao
na takmicenju u Gradistu na kom smo bili, i on je ziv dokaz da sa klasicnim
nisanima mogu da se prave jako dobre grupe i na 50 metara, isto ima
Hatsana, samo nije torpedo, vec onaj 125-ica.
mislio sam ne postoji hatsanov. za slaviju znam da postoje. Pitanje je koliko pašu ostali zbog dužine kundaka itd... a možda ću samo da stavim na naočare onaj poklopac s rupom :mrgreen:

ne kažem ja da ne mogu da se prave grupe, samo mi nije cilj ta neka ultra preciznost već neka elementarna preciznost i da gledam u povratnu reakciju mete :D
nisam ja još uvek čestito krstio ovu pušku
T155 5.5mm
Srđan Pavlović

Post by Srđan Pavlović »

Naravno, daj sebi prilike i vremena da probas sve. A onda vidis sta ti donosi najvise zadovoljstva :)

Sto se dioptera tice, idu na standardne sine, kao i optika...
Slavia 631 Lux
Post Reply