Hatsan Torpedo 155

Klasične vazdušne puške.
Put-in

Re: Hatsan Torpedo 155

Post by Put-in »

Ako neko kupi Hatsan Torpedo 155. a na njega ne stavi optiku, onda ne vidim razlog što je kupio tu pušku :lol:
Realno, to je puška za velike daljine jer ima snagu ihaha. Pucati na 20-30m sa njom je greh :lol:
Srđane, ti imaš slaviju, i njoj su diopteri prirodno okruženje, ali to je slaba puška namenjena za plinkanje po dvorištu.
Ako neko hoće da izvuče maksimum meraka i sevapa iz neke jake puške, onda tu mora da ide optika, nikakvi diopteri.
Roletna

Post by Roletna »

tako sam ja nekako razmišljao.
jedino što nemam gde to da radim :?

treba neko pravo mesto jer puška nije šala...sećam se iz detinjstva ona 4,5mm madžarica stara nije mogla da probije onu okruglu konzervu od viskija u kojoj bude flaša, to je onako tvrđi lim malo. Ova je prosvira obostrano ko papir i to kad je pogodi u stranu(skoro pa promašaj) gde bi čovek očekivao da se odbije.
T155 5.5mm
Put-in

Post by Put-in »

Puška koja mož' da ima trijes džula nikako nije šala ;)
Npr moj bivši AT je imao 41J, a to je snaga da probije šta hoćeš, i potrebna je dodatna opreznost.
Mogu da zamislim kako bi izgledao hvatač dijabola sa njom na 10m, verovatno ništa ne bi hvatao :D
Srđan Pavlović

Post by Srđan Pavlović »

Ako neko kupi Hatsan Torpedo 155. a na njega ne stavi optiku, onda ne vidim razlog što je kupio tu pušku
Pa ti mozda ne vidis razlog, ali eto ti Krky-ja, pravi jako dobre grupe na vece daljine
i bez optike. To je valjda do toga koliko ko voli da to gadjanje predstavlja neki izazov,
i sta mu je tacno interesantno u tom gadjanju, ako izuzmemo nezakonito koriscenje
vazdusnog oruzja, naravno, onda mi je potpuno jasno zasto bolje sa optikom.

Samo kazem da proba sve, mislim da ce mu vremenom optika dosaditi.
Slavia 631 Lux
Omiljena disciplina - 10 metara, standardno.
krky

Post by krky »

A jesi me nahvalio 8-) . Da se razumijemo meni je svejedno pucao s optikom ili bez nje, ali s optikom nevidim šta sam pogodio na velikim udaljenostima. Največi razlog stavljanja optike na pušku je da vidiš što točno gađaš i kroz nju vidiš dali si to i pogodio.
CZ Slavia 631 4.5 + NS Airking 3-9x42AO
CZ 200 T 4.5 + NS Mountmaster 3-9x40 AO IL MD
Srđan Pavlović

Post by Srđan Pavlović »

ali s optikom ne vidim šta sam pogodio na velikim udaljenostima.
Hoces reci, vidis :)

Znam, ali za to postoji dvogled :) I naravno da te hvalim, imao sam prilike uzivo da
se uverim kako gadjas sa klasicnim nisanima, stvarno respect! :)
Slavia 631 Lux
Omiljena disciplina - 10 metara, standardno.
Roletna

Post by Roletna »

Juče sam malo bio na pucanju.
Izrešetali smo je pištoljima pre vazdušne, ova grupica što sam uokvirio je na kraju pucanja. Pucano je iz stojećeg stava, standardni nišani, meta visi na sajlama pa se povremeno ljuljala.

Ovih 3 komada obeleženih zvezdicama, su iz TT-jca: brzo uzimanje pištolja, ubacivanje okvira, punjenje i pucanje tri metka brzom paljbom. 8-)

Image
T155 5.5mm
Roletna

Post by Roletna »

Bio sam danas vredan i otišao da pucam malo.
Isprobao sam tri fele dijabola, na dve daljine, 10 i 25m, što dozvoljavaju uslovi strelišta :roll: . Mehanički nišani, temperatura 10C, vlažnost vazduha ne znam, 1015mbar pritisak.

Prvo sam podešavao nišane na 10m sa difolt domaćim dijabolama, SR "Mar" Hunter 5,52mm 0,9g. Laserskim kolimatorom sam potvrdio podešavanje nišana, tako da dijabole izleću praktično potpuno pravo iz cevi kao i laserski zrak, i pogađaju tačku nišanjenja.

Zatim sam tako podešenim nišanima gađao dijabolama koje pravi kolega sa foruma ovde, standardnim i onima sa kuglicom.
Zatim sam probao sve to na 25m.
Evo šta je reporter zabeležio:
Ovo izgađano i prelepljeno je bilo dok nisam udesio nišan da pogađa manje više u centar. Generalno je problem sa ovim strelištem što se gađa bez naslona i što se meta ljulja na sajlama, što ume da bude i po 20cm tamo vamo, što je neupotrebljivo. Skoro da nikada ne miruje skroz, osim na maksimalnih 25m gde se nasloni na tarabu.
Image

Zatim sam ubacio dijabole sa foruma
Image

Zatim sam za toliko pomerio nišansku tačku, a dijabole su napravile neku novu grupu, otprilike tamo gde sam nišanio, a ne više iznad. Zatim sam ubacio one sa čeličnom kuglicom.
Image

Onda sam odmakao metu na punih 25m i gađao sa nišanima podešenim za 10m. Crveni krugovi sa brojevima 1,2 i 3 su tri pokušaja da spustim grupe u centar, međutim posle broja tri sam ostao bez mogućnosti daljeg štelovanja zadnjeg nišana. To su sve bile te Mar dijabole, sa drugima nisam ni pokušavao posle onakvih rezultata.
Grupa 3 ima najveće rastojanje centara rupa od 2cm.

Image

Zaključak:

Dijabole SR Mar, se teško guraju u cev. A rezultati gađanja su za moje prilike sasvim zadovoljavajući. Ne vredi mi da se ložim na gađanje rupa-u-rupu, iako uvek bude i takvih pogodaka, jer ovo nije takva puška a vala nije ni strelište odgovarajuće, bilo bi previše za očekivati. Ono što mi se nikako ne dopada jeste to što sam shvatio da na 10m dijabole probijaju metu Uzlaznom putanjom, i na onih 25m prebacuju.

Dijabole sa foruma se (pre)lako uguraju u cev, što je po mom mišljenju glavni razlog za loše performanse. Ona labavo stoji unutra i olučenje ne uradi svoj posao na njoj, daje različit spin i one izleću kako stignu. Sa istim nišanskim podešenjem, jedna grupa je išla iznad, druga je išla po horizontali tu negde... Dijabole sa foruma sa kuglicom su veće, teže se guraju u cev, i imale su bolje osobine od ovih tanjih. Iako ni one nisu bile kao ove Mar, bile su upotrebljive na toj distanci.
Na obe te fele dijabola sam osetio jači udarac pri opaljenju, i glasniji prasak, pretpostavljam da su ili previše lagane za ovu pušku i ne zaptivaju dovoljno cev.
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

Ovako.
Odgovor na tvoje poslednje pitanje (trzaj) je veci zato sto su dijabole teze(Markove dijabole su oko 1.3g ako si njih koristio)
Drugo grupe na 10m su ti nize nego na 25m iako je puska upucana na 10m iz razloga zato sto dijabola ide uzlaznom putanjom i trebalo bi da ti druga "upucana" daljina bude oko 35-40m od prilike to bi morao prakticno da probas.
Trece recimo tvojoj cevi vise odgovaraju mar dijabole nego markove. Svaka vrsta dijabola pravice grupe razlicito (sanekima ce ici levo, sa nekima desno, sa nekima gore.....)
I cetvrto ta puska uopste nije za podcenjivanje i siguran sam da sa optikom i nekim kvalitetnijim dijabolama bi na 25m mogla da slaze dijabolu na dijabolu.
Toliko od mene za sada :D
Bull

Post by Bull »

Ah da!
Da se nadovezem evo finih klipova kako upucati mehanicki nisan

http://www.youtube.com/watch?v=h0knMMS0MJI

http://www.youtube.com/watch?v=BoXh62MA8Ek
Roletna

Post by Roletna »

Možda se ja nisam izrazio dobro što se trzaja tiče.
Ne pričam o trzaju kao kod vatrenog, jer ovde izbacujući projektil od 1g iz 5kg puške zaista nema šta da se oseti,
nego o mom "doživljaju" kada je čelo klipa udarilo u kraj cilindra, kada je stigao u spoljnu mrtvu tačku (što bi mašinci rekli).
Sa Markovim dijabolama opaljenje bude praskavo, puška sva nekako zavibrira i zaboli prst na obaraču, ko da je u prazno. Verovatno je to što sam rekao, da su premale i da je puška to lako izbacila.
Sa onim Markovima što imaju kuglicu nije bio takav osećaj nego standardni kao sa MAR, ali za njih sam i rekao da se one teže uguraju u cev od običnih Markovih.

Što se optike tiče, zasad nisam pametan. Istrošio sam se sad na kupovinu pištolja, a sa postojećom opremom optika kanda neće stajati. Stalno klizi unazad a stoperi oru po šini.
Još nisam probao varijantu, iskreno mrzi me, da u montažu od 30mm ubacim ovu optiku od 25mm oko koje zategnuto namotana guma. Sve imam al nisam probao. Navodno kao, ta guma bi amortizovala dosta toga.

p.s. što se tiče grupa na 10 i 25, ja sam parabolu "nubovski" potpuno smetnuo s uma. Kod vazdušare nekako nisam o tome razmišljao uopšte, kao ma di može dijabola da leti duže od toliko :mrgreen:
Last edited by Roletna on Sun Jan 12, 2014 9:43 pm, edited 1 time in total.
T155 5.5mm
Roletna

Post by Roletna »

bullpuppcp wrote:Ah da!
Da se nadovezem evo finih klipova kako upucati mehanicki nisan

http://www.youtube.com/watch?v=h0knMMS0MJI

http://www.youtube.com/watch?v=BoXh62MA8Ek
odlični su video-i, preporučiću ih svakome. Dok ja nekom ove animacije ne ispričam iz glave... bolje kad se vidi.
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

Ima istine o tome sto pises za nosace obmotane gumom oko optike (bar sam tako procitao :ugeek: ) nikada nisam licno isprobavao pogotovo sa tako jakom puskom.
Reci mi koja ti je sina na hasi?
A sto se tice tzaja moguce da nema dobrog zaptivanja izmedju cevi i dijabole pa se to javlja kao jaci prasak i udar klipa ( u krajnju mrtvu tacku ;) sto bi masinci rekli :mrgreen: )
Roletna

Post by Roletna »

bullpuppcp wrote:Ima istine o tome sto pises za nosace obmotane gumom oko optike (bar sam tako procitao :ugeek: ) nikada nisam licno isprobavao pogotovo sa tako jakom puskom.
Reci mi koja ti je sina na hasi?
A sto se tice tzaja moguce da nema dobrog zaptivanja izmedju cevi i dijabole pa se to javlja kao jaci prasak i udar klipa ( u krajnju mrtvu tacku ;) sto bi masinci rekli :mrgreen: )
ima 11mm, 22mm, i pikatini/viver. samo ta 22mm se nalazi ispod ove od 11mm ne znam dal nešto može da zajaši preko te male na veliku...

E nisam još čuo za krajnju mrtvu tačku :D
Čuo sam za SMT i UMT, gornju i donju mt što je neispravno, al za ovu nisam :D
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

Mislim da bi ti ta 22mm sina bila bolje resenje.
Kupi nosace za 22mm oni se zatezu srafom takodje koji prolazi kroz onaj zaseceni deo na sini i on ustvari drzi nosace da se ne krecu po sini,
Ja koristim njih odavno iako je pcp u pitanju. cini mi se kao mnogo bolje resenje :geek:
Roletna

Post by Roletna »

Dokon pop i jariće krsti :mrgreen:

da vidimo koliko će hitaca trebati da se razvali ova optikica, ili da onaj šraf počne da ore šinu
Attachments
IMG_5320.JPG
IMG_5320.JPG (83.77 KiB) Viewed 4766 times
T155 5.5mm
krco

Post by krco »

Roletna wrote:Dokon pop i jariće krsti :mrgreen:

da vidimo koliko će hitaca trebati da se razvali ova optikica, ili da onaj šraf počne da ore šinu
Auu koja iprovizacija :mrgreen:
Roletna

Post by Roletna »

krco wrote:

imam i dodatak:
pošto gumica od stopera tačno uleže između tih nogu od prednjeg nosača, ubacio sam horizontalno mesinganu "letvicu" između prednjeg nosača i stopera, da prenosi pritisak na gumicu.
a šrafiću sam dodao maticu tako da se stoper oslanja na maticu ne na glavu šrafića.
Karabudž par ekselans :DD
T155 5.5mm
Bull

Post by Bull »

Roletna wrote:
krco wrote:

imam i dodatak:
pošto gumica od stopera tačno uleže između tih nogu od prednjeg nosača, ubacio sam horizontalno mesinganu "letvicu" između prednjeg nosača i stopera, da prenosi pritisak na gumicu.
a šrafiću sam dodao maticu tako da se stoper oslanja na maticu ne na glavu šrafića.
Karabudž par ekselans :DD
:geek:
Milan
Donator

Post by Milan »

Roletna jel ti je torpedo ostao na 17J ili si radio neke modifikacije :?: Meni se licno svidja takav nacin natezanja nekako imam utisak da je bolji od klasicnog preklapanja...dal je to samo stvar ukusa ili ima i neke veze i sa boljim karakteristikama same puske :?: Molim te tvoje iskustvo i misljenje naravno i drugih clanova.
Post Reply