Diana 240

Klasične vazdušne puške.
Fileee

Diana 240

Post by Fileee »

Pozdrav drustvo. Ukratko, zelim ovu lepoticu da pretvorim u savrsenstvo, iako sam i sada prezadovoljan. Mnogo me kopka koliko imam prostora za tjuniranje i sta biste vi konkretno cacnuli na njoj... Pre svega bih voleo okidanje da podignem na novi nivo, drugo sto mi pada na pamet je ugradnja za nijansu jace opruge, posto bih voleo da joj povecam brzinu za 30-40m/s cisto da putanja dijabole bude bolja i da se zezam na 50-60m sa njom. Sta biste vi licno uradili ovoj lepotici, budzet za tjuniranje je neogranicen, raspolozen sam za savet oko majstora koji bi moje zelje ispunio i vremena imam na pretek. Hvala svima najlepse. :D
Diana 240 Classic 4.5 7.5j
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
CZ Brno 2 lux 12 zljebova i bolesna orahovina :mrgreen:
CZ 511 poluautomat malo manje bolesna orahovina :mrgreen:
marenzi

Post by marenzi »

koji je kalibar i trenutna brzina ?
Hatsan AT44-10 Long L&W .22cal , MTC Viper 10x44
Fileee

Post by Fileee »

Puskica je 240 classic, 7.5 dzula 175m/s 4.5mm.
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
Stefan762

Post by Stefan762 »

Imam istu takvu, i isto me zanima sto i tebe. Obarac i nije los, ali svakako bi bilo lepo ugraditi malo jacu oprugu.
Fileee

Post by Fileee »

Ja cu svakako u topganu ovih dana kupiti original rezervnu oprugu, djon, i sta je vec potrosan materijal... Ali, bih voleo da probam i neku malo jacu, cisto neka bude oko 210-220m/s sa boljom putanjom dijabole na vecoj razdaljini. Nije to prevelika razlika, a mislim da to ova puskica definitivno moze, naravno da zadrzi preciznost i sve druge njene dobre osobine. Takodje smatram da bi okidac mogao da se dobro tjunira i sredi, bukvalno da se dobije okidanje kao kod malo skupljih pusaka...
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
Stefan762

Post by Stefan762 »

Tako nesto bih i ja uradio, ali ne bih da rizikujem pa da nosim kod nekog neproverenog puskara.
sash
Donator

Post by sash »

Ja gledam to malo drugacije , ako hocu jacu -kupim. 'Jaci' model i ne reskiram nista i sve je potaman.
A moze i kako vi to zamisljate,.
Furioso

Post by Furioso »

Sa 175 povećati na 210 je 20% veća brzina. Nije to malo povećanje. Pitanje je da li bi preciznost ostala ista.
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD
Joca
Moderator Foruma

Post by Joca »

Što bi rekao Čola, ništa ja tu ne bi dir'o. Nemački inženjeri su sigurno znali da proračunaju i usklade snagu puške sa njenim ostalim karakteristikama, pa prepostavljam da bi svaka promena vodila ka smanjenju pouzdanosti i preciznosti. Ja na mojoj neću ništa menjati, osim što planiram da u jednom trenutku šrafove "ojačam" plavim Loctite-om i uradim neku ukrasnu šaru na kundaku kod rukohvata.
FX Royale 400 Laminate | MTC Viper Pro 5-30x50 | FX No-Limit adjustable mounts
Artemis PP700SA Huma regulated | Hawke Vantage 2-7x32 AO
FX Doppler Radar chronograph | MTC Rapier Rangefinder
sash
Donator

Post by sash »

Ima jaci model 280 , 16dzula. A ako je i to malo , model 34,i tako redom.....mialim moze sve, ali ne vidim svrhu osim zadovoljenja tune-ega....
Svako radi kako mu odgovara....
Last edited by sash on Wed May 09, 2018 12:01 am, edited 1 time in total.
sportex

Post by sportex »

Springerice su jednostavne za tjuniranje, ali samo na prvi pogled. ''Jačina'' springerice najviše zavisi od međusobnog odnosa ove tri stvari: zapremine vazduha, karakteristika opruge i mase klipa. Inženjeri određuju njihove veličine, da budu u međusobnom skladu imajući u vidu projektovanu snagu puške. Prostim stavljanjem jače opruge u postojeće okruženje najverovatnije ćeš od Dijane napraviti Gamo.
zvezdan
Donator

Post by zvezdan »

nece napraviti ništa osim štetu.....................batalite se ćorava posla
Fileee

Post by Fileee »

Primljeno k znanju. Kupujem original potrosne delove u Top Ganu za nju i to je to. Ja sam i zeleo puskicu od 7-8 dzula, nisam se ja u nju razocarao. Smatram da bi svako trebao da je ima za rekreativno zezanje, plus ako ima u stanu kao ja cistih 15m, iz dnevne preko hodnika, pa do susedne sobe... To je onda pravo uzivanje u idealnim uslovima, jer bukvalno pakujem dijabolu u dijabolu, plus me ne zanimaju vremenske prilike, streliste, itd. Ja sam samo hteo polozeniju putanju dijabole sa malo vecom snagom i zezanje sa njom na 50-60 metara...
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
skorpio

Post by skorpio »

Pa nisam bas siguran da ce preciznost biti losija sa 15 do 20 odsto vecom snagom (brzinom),nije to nuklearna fizika .
Iz licnog iskustva znam da se neke stvari mogu frizirati do neke granice bez ikakve stete po pitanju preciznosti.
Naravno najbolje je imati vise cevi razlicite snage i kaalibra ali ko ima 2000 eura ili vise,pa covek navede tunning od 30 eura ne od 1000 a svakako moze sve vratiti na fabricki ako mu se ne svidi .
Smatram da zahvate do 20 odsto snage /brzine nije lose (naravno ako ima smisla)izvesti ,ipak je to spriger a ne pcp od 1500 eura.
Dici brzinu sa 175 na 200/210 ms nikakav ja tu problem ne vidim ,iskustveno tvrdim da nece uticati na preciznost...
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
Fileee

Post by Fileee »

Dajte makar predlog kod koga da tjuning okidaca odradim... Jbg, perfekcionista sam.
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
Gastonbgd

Post by Gastonbgd »

Tjuning okidaca mozes primetno da uradis a nista na pusci da ne diras . Odmastis fabricko podmazivanje i sve podmazes suvim PTF ( teflonom ) ja to obavezno radim kod konverzije na gasni kod svih puski , i bude " kako jaca a meksi okidac " :)
sto se snage tice puska je ovde uvezena bez eksport prepravki , znaci u nemackoj " F " kategoriji , tako i tu ima prostora za povecanje brzine . Puska je 175 m sec ali sa 0.52g dijabolom ne prelazi , tj retko , zavisno od legure dijabole 145-150 m sec .
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

Gastonbgd wrote: Wed Jun 13, 2018 9:13 amPuska je 175 m sec ali sa 0.52g dijabolom ne prelazi , tj retko , zavisno od legure dijabole 145-150 m sec .
Da zadržimo tehnički nivo ovog foruma.

Puška nikako ne može biti 145 m/s. Puška nema brzinu nego snagu. Snaga (energija) se (obično) izražava u džulima (J) ili u "foot-pound energy" (FPE). Mogla bi puška da postigne neku brzinu samo kada bi je bacali kao koplje....
Projektil (u našem slučaju dijabola) ispaljen iz puške kreće se nekom brzinom. Brzina je promenljiva i (najviše) zavisi od težine dok je snaga puške uvek blizu konstante.
Snagu računamo tako što pomnožimo težinu projektila sa brzinom na kvadrat. Što nam (takođe) govori da je brzina promenljiva i da se direktno menja u odnosu na težinu projektila (nema puno veze sa legurom).

Ako znamo snagu puške i težinu projektila lako možemo izračunati brzinu projektila (podelimo snagu sa težinom i izračunamo koren dobijenog broja).

Ako znamo brzinu puške... izgleda je neko pokušao da nas prevari... i ništa nećemo moći da izračunamo ili uporedimo.
iggypop

Post by iggypop »

Postovani,
Vidim da je tema stara vise godina,ali bih pokusao da je osvezim.
Kupio sam Dianu 240 clasic pa me zanima sta moze da se uradi da bi se malo pojacala?Da li je neko,ipak pokusao da stavi jacu oprugu i koju oprugu?Da li je moguce montirati neke bolje nisane,jer fabricki bas nisu na nivou same puske.
Inace zavrsnom obradom i kvalitetom same puske(osim nisana) sam zadovoljan.
Pozdrav
Diana 240 clasic 4,5mm+Nikko starling Montmaster 3-9*40AO
Proka

Post by Proka »

Cestitam za kupovinu kolega. Ja sam bio na ivici da kupim Dianu ali sam odustao, najvise zbog nisana.
Perun mi se ispostavio kao bolje resenje za ono sto meni treba. Na osnovu onog kratkog druzenja sa 240 u prodavnici, jako lepa i zgodna puska. Lep kvalitet izrade, sto i ne cudi. Mislim da prenji nisan fiksira na cev imbus sraf, tako da ne bi trebalo da bude muke skinuti ga. E sad sta namontirati, ne znam, ima ovds mnogo iskusnijih kolega po tom pitanju od mene. Ako ces samo optiku na nju onda je lako, poskidaj mehanicke i udri. Za pojacavanje ne znam bas, sigurno da moze ali mislim da ces izgubiti na preciznosti (ako ides preko 200m/s), laka je puska a svako pojacanje donosi veci trzaj i naprezanje.
Anschutz 335 4.5mm
Perun 734 4.5mm
GSG WF600 4.5mm + BSA 4-16×44 (100% kinez al vrsi posao :D )
Slavia 620 4.5mm
skorpio

Post by skorpio »

Da ne buh tupio i pravio se pametan samo cu da napisem svoje misljenje .
Ako neka puska ima 175 do 180 m.s. naravno sa odredjenom dijabolom a brzinu na istoj puski sa istom dijabolom dignemo na recimo 200 m.s. ne bi trebalo (makar iz mog iskustva) da bitno utice na preciznost , problem nastaje kada neko od v.p. zeli napraviti karabin .
Naravno postoje puske (cevi) koje ne vole velike brzine i one su pretezno fabricki deklarisane na 7.5 dzula ipak malo igranja ne smeta u slucaju da se zamenjeni delovi sacuvaju i da uvek postoji opcija da se sve vrati na fabricko podesavanje .
Svako dizanje brzine bitno utice na drzanje puske i ponovljivost drzanja pri pucanju .
Suma sumarum skoro svaka springerica ako ne predje 16 dzula moze da bude zadovoljavajuce precizna , naravno ne mislim na puske koje su kopije kopijine kopije .
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
Post Reply