Zastava vazdusne puske

Klasične vazdušne puške.
Post Reply
nick88

Zastava vazdusne puske

Post by nick88 »

Da li je neko obavsten o tome da li ce Zastava ponovo poceti da proizvodi vazdusne puske??
GSG SR1000s
Diana mod.25
Furioso

Post by Furioso »

Nemaju vremena za springerice, velika je pomama za kalašom, mir u svetu je u pitanju
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD
nick88

Post by nick88 »

bas vala,steta stvarno svako od nas bi pre kupio nasu Zastavu od ovih turskih i kineskih krseva
GSG SR1000s
Diana mod.25
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

da napisu na kutiji da je brzina 350 m/s pola sveta bi je pazarilo
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
GSG PR900W - Projekat SKORPIO MK1
AirArms tx200mk3 + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)
CZ 200T+diopter
skorpio

Post by skorpio »

nick88 wrote: Sat Jun 16, 2018 12:50 pm bas vala,steta stvarno svako od nas bi pre kupio nasu Zastavu od ovih turskih i kineskih krseva
Ko kaze da su krsevi , koliko si ih probao ...
ArtemisM 16 falcon t 503
Projekat Frankenstein 4.5 kal hawke 3-9 x 40 8-)
(GSG PR 900 W , Huma , full tunning, hawke 3 * 9 x 4)
(Artemis pp 700)
Frankenstein mk 2 4.5 mm fire wolf 10 -40 x 50
Mini pcp + red dot :D
nick88

Post by nick88 »

ne kazem da su sve krsevi,ja imam Stoeger X5 koji se proizvodi u Kini,solidna puska.Ali npr Ekol Ultimate je bas losa puska iz mnogo razloga,Hatsan takodje ovi jeftiniji modeli nisu nista narocito.I verujem da bi svako od pre kupio Zastavu
GSG SR1000s
Diana mod.25
skorpio

Post by skorpio »

Imao sam Hatsan 125 licno odlicna puska sa jos boljim okidacom, Norconia qb78 odlicna puska Hatsan at44 pristojan i sad ga imam imao sam i Zastavu i iz licnog iskustva ti mogu reci (makar nije bas pravo poredjenje)nije ni blizu navedenih pusaka, cisto da napisem da nisu bas krsevi...
ArtemisM 16 falcon t 503
(Artemis pp 700)
Kisa011

Post by Kisa011 »

Da li možda neko zna dobrog majstora za zastavine vazdušne puške?
Diana 460 magnum
zvezdan
Donator

Post by zvezdan »

ja sam imao tog istog hatsana 125, a znaš kako sam ga kupio prije nekih desetak godina?
slusaj ,imao sam dijanu tada i rusku iz mislim kalibar 4.4 i odem tada da kupim neku municiju kad tamo stoji hatsan 125 ja pitam brkonju prodavca kakva je a on kaze : e sad ces da vidiš...
bum u dasku 4 cm debljine i pokida je ko balon, ja kazem daj bre za neke smijesne pare i odem srecan kuci misleci da sam zmaja kupio
e kuku majko , nema toga ko je mogao upucati i sa optikom i bez....
mozda sam ja los a mozda hatsan ali bacio ga na tavan i prije godinu poklonio nekom drugaru sa sve optikom walther 4-32 ili tako nešto ....
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

Ni meni se hasa nije svideo... al je to možda zato što ja ne volim magnum razbijačice optika. Bilo kako bilo okidač mu je vrhunski.
beretta
Donator

Post by beretta »

Uvek sam mislio da je novo najbolja kupovina, kod se nisam sreo sa Zastavinim proizvodima. Nov auto Z128, davno bese ali traume su jos prisutne, probao sam dosta zastavinog vatrenog oruzija i to su sve poluproizvodi.
Jednostavno u Zastavi se nikada nije vodilo racuna o zavrsnoj obradi, dizajnu, kvaitetnoj zastiti, pa vrlo brzo sve to izgleda ofucano.
Patriota jesam, nacionalista jesam, ali blesav nisam.
Nazalost i Kinezi, Turci, Spanci su godinama radili i na dizajnu i kvalitetu...dok smo mi spavali.
Da ne ulazimo u polemiku odnos cena-kvalitet....ali moj Hatsan 99 je vrhunski odradjena puska za 22 hilj dinara. Nadam se uskoro i nekoj optici, pa da mogu odvorno da tvrdim da je i precizna na vecim daljinama.
Artemis M16 (5.5), T-Eagle 5-20x50 SFIR
skorpio

Post by skorpio »

E moj Beretta svaka ti je na mestu ,upravo to sam mislio...
ArtemisM 16 falcon t 503
(Artemis pp 700)
Ledeni

Post by Ledeni »

Ovo je puška uz koju je većina nas malo starijih uplovila u ovaj svet. Napravljena je u fabrici Crvena Zastava (sada samo Zastava) Kragujevac, u kalibru je 4,5 mm (.177) i imale su gotovo sve škole u državi, kasarne, sportska društva... Zamišljena je kao jeftina, ali precizna puška koja će se koristiti za početnu obuku i rekreativno streljaštvo, ali je korišćena i na takmičenjima nižeg ranga. Ne bih vas zamarao tehničkim detaljima o dužini cevi, težini itd, ali treba istaći da je reč o klasičnoj "springerici" sa prelamajućom cevi i jednostavnim mehaničkim nišanima. Oba su podesiva po pravcu, a zadnji je podesiv i po visini i imao je podižuću gajkicu po ugledu na vojnički karabin M48, koja je mogla da se šteluje od 0 do 20 metara. Kako god, ova puškica predviđena je za gađanje na standardnih 10 metara i fabrika je garantovala da grupe pogodaka na toj distanci neće biti šire od 20 mm, što piše i u uputstvu koje ste dobijali uz pušku. U praksi, stvari stoje mnogo bolje i ovo je veoma precizna puškica. Naravno, na sanduku nije bilo šine za montažu optike, pa su se "napredni rekreativci" dovijali na razne načine, najčešće tako što bi im neki bravar napravio šinu širine 11 mm, pa bi je prosto zavarili za sanduk, a bilo je i onih koji su glodanjem urezivali klasične ureze, kao na starijim Dianama recimo.

Kako god, ovu pušku sa fotografije ja sam dobio 1980. godine i danas je o mom vlasništvu. Naravno, kupljena je uz odobrenje za nabavku, na ime mog pokojnog oca, ali sam je koristio isključivo ja. Koliko sam želeo takvu pušku možda najbolje govori podatak da sam prvih nedelju dana po kupovini spavao sa njom - bukvalno sam je noću držao u krevetu pored sebe. Optiku sam po prvi put montirao 1984. godine. Bio je to Diana 4x15 optički nišan sa jednodelnom montažicom, donet iz Nemačke. Doneo mi ju je komšija Vlada, bubnjar koji je često imao tezge po Nemačkoj i Austriji. Prepisao sam mu sve podatke iz starog Frankonia Jagd kataloga, zajedno sa kataloškim brojem i nije bilo teorije da omaši. On je na njoj bio sve do kraja 80-ih. Kasnije sam neko vreme koristio Hunter 3-7x20, kupljen na oglasima čini mi se od nekog momka iz Osijeka (u to vreme još smo bili u SFRJ). Kada sam njega prebacio na jednu lepu MK puškicu, vratio sam Dianu na Zastavu i na njoj je bio sve do pre 6-7 godina, kada sam je častio kineskim Bushnellom 4x28, kupljenim kod nas u jednoj radnji. Taj "kinez" je služio neko vreme, ali je bio baš bofl, pa sam ga jesenas uprkos tome što je mehanički bio ispravan zamenio ovim sadašnjim Bushnellom 4x32, koji je koštao 20-ak dolara, ali je za taj novac više nego dobar izbor. Imam nekoliko zamerki, naravno, ali sam sve u svemu zadovoljan.

Premda sam posle nje imao ili koristio mnogo drugih pušaka, počev od vazdušnih, pa preko malokalibarskih do "pravih" od .223 Rem do .300 WM, stara Zastava je ostala moja prva ljubav. Žao mi je što o tome nisam vodio evidenciju, ali sam siguran da sam iz nje ispalio verovatno nekoliko stotina hiljada dijabola! Bilo je godina kada sam samo tokom jednog letnjeg raspusta znao da ispucam po 3-4 one velike kutije Jelen Zagreb, u koje je stajalo 1.000 komada. Osim njih, u to vreme, bile su mi dostupne još samo dijabole Pobeda Goražde, ali sam s vremena na vreme, od prijatelja i poznanika koji su radili u Nemačkoj i Austriji, uspevao da iskukam pokoju kutiju stranih. Menjao sam oprugu, dihtung klipa i dihtung cevi nekoliko puta. Dva puta sam pušku na servis slao u Zastavu (jednom sam i onu 4x15 optiku slao na popravku u sarajevski Zrak), a kasnije sam to radio sam. Poslednji put sam prošle nedelje umesto standardne opruge ubacio pojačanu, kupljenu u jagodinskom Magnumu i rezultat je bio zapanjujući - početna brzina dijabole od 0,51-0,54 g se sa 120-140 m/s popela na oko 190 m/s (nakon nekog vremena ustalila se na 180 m/s)! Preciznost je, uprkos tome što je moja Zastava "prešla" zaista mnogo - odlična. Na 10 m gotovo nikada ne pucam, ali na 20 m, zavisno od dijabole u uslova gađanja, grupe od po pet hitaca obično su u krugu prečnika 15-20 mm, a grupe od po tri dijabole često budu široke tek desetak milimetara. Na 30 metara, prosečne grupe široke su oko 30 mm. Pošto sam od malih nogu zaljubljenik u LR pucanje, koristio sam i ovu puškicu na krajnje neuobičajene načine. Uz malo vežbe i po danu bez vetra (i uz odgovarajuću končanicu), na 60-70 metara nije nikakav problem pogoditi metu prečnika 10-12 cm, a eksperimentisali smo i na 80-90 i više metara. I o tome mogu pisati, ukoliko nekoga takve LR egzibicije zanimaju. Verujem da se takvim egzibicijama kod nas niko nije bacio :-)

Hajde da napišem koju reč o nedostacima ovog starog modela. Kao prvo, kundak je smešno mali. Shvatam da je, s obzirom na namenu, oružje trebalo da bude prilagođeno (i)deci, ali kundak je bio kratak i mom sinu kada je imao šest godina, kada sam počeo da ga uvodim u ovaj svet. To je ispravljeno osveženim modelom, koji je dobio čak i obrazinu tipa Monte Karlo, ali je potkundak opet ostao kratak. Zašto ga nisu produžili pojma nemam, ali znam da bi puška tako izgledala mnogo lepše. Kod M56 osovina oko koje se cev prelama je običan "štift". Dakle, to nije šraf sa navojem, koji se uvrće u odgovarajući otvor na sanduku i fiksira manjim šrafom, već najobičniji čelični valjak koji se pre ili kasnije razlabavi, pa cev dobije "luft". Naravno da se to umnogome odražava na preciznost! Ako gajkicu zadnjeg nišana ostavite recimo na 10 m, gornja šina sa "reckama" će se vremenom pod dejstvom veoma snažne opruge iskriviti i zato je posle gađanja uvek treba vratiti na "nulu". Obarač je dvostruki, sa prilično dugačkim hodom. Podešava se zavrtnjem koji viri iz kraja sanduka, ali do izvesne mere. Ako ga podesite da bude previše mekan, rizikujete da vam puška opali prilikom zatvaranja itd, tako da je podešavanje na manje od oko 2 kg misaona imenica. Vremenom se d rvo kundaka na mestima na koja se sanduk oslanja "pojede", pa metalni sklop "legne" dublje u kundak. To dovodi do toga da obrač počne da zapinje za štitnik obarača, što je vrlo neugodno pri gađanju. Ali, sve se to da rešiti u "uradi sam" varijanti.

Evo nekoliko fotografija, za početak. Grupe na papirnim metama su pucane sa 20 metara, a grupa na metalnoj okrugloj meti je sa 64 metra.
Attachments
20181218_123212.jpg
20181218_121803.jpg
20181218_121458.jpg
20181218_121022.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ledeni

Post by Ledeni »

I jedan zanimljiv klip. Zastava M56 Long Range :-D

skorpio

Post by skorpio »

Odlicno, bravo majstore , neverovatno 64 metra sa zastavom ...
ArtemisM 16 falcon t 503
(Artemis pp 700)
Ledeni

Post by Ledeni »

Imali smo i LR na 91 m :-)
Ledeni

Post by Ledeni »

U prospektu koji sam 1980. godine dobio uz ovu pušku, pisalo je da je njen "koristan domet" 20 metara. Naravno, uz upotrebu mehaničkih nišana stvari otprilike tako i izgledaju. Ali, čim stavite optički nišan na ovu puškicu, situacija se menja i zastavicom možete da pogađate i na 30-35 metara. Ako optika ima i neku bolju končanicu sa mildotima ili neko slično rešenje, stvari postaju još bolje, baš kao i ukoliko standardnu oprugu zamenite jačom, pa brzinu sa deklarisanih oko 120 m/s podignete za dodatnih 50-60 m/s. Tada ni 50, 60 ili 70 metara nije predaleko. A ako uz sve to koristite i kvalitetne dijabole koje Zastavica "voli" (to je naročito važno kod svake olučene cevi!) i za gađanje odaberete miran dan, sa što manje vazdušnih strujanja, onda ste u stanju da gađate i na... Sto jardi?! Na oko 90 metara? Iz Zastavice?!

I da se razumemo, dok moj sin Aleksa nije "ubio" ovo balonče ispucao je dvadesetak dijabola. To, dakle, nije efikasno pogađanje. Ali, ako se važeči svetski LR pogoci na tri, četiri i više hiljada jardi/metara postavljaju posle ispucanih više desetina hitaca, što onda i mi ne bismo radili tako?

nick88

Post by nick88 »

Svaka cast,evo dokaza da je Zastava dobra puskica :)
GSG SR1000s
Diana mod.25
Ledeni

Post by Ledeni »

Obrazina za Zastavu

Ogromna mana vazdušne puške Zastava M56 je njen mali, kratki kundak koji je prilagođen najmlađim strelcima i svaka osoba viša od 160-170 cm ima problem sa pravilnim hvatom. Niska linija leđa kundaka i nedostatak bilo kakve obrazine pravilno nišanjenje kroz optički nišan čine apsolutno nemogućim. čak i ako optiku montirate pomoću niskoprofilnih nosača (montaža). U praksi, to znači da vam glava i obraz dok nišanite kroz optiku "lebde" u vazduhu, što se na poslednjoj fotografiji lepo vidi. Koliko to loše utiče na udobnost gađanja, ali i na preciznost, ne treba posebno naglašavati i svako ko je iz bilo koje puške sa optikom precizno nišaneći ispalio makar deset metaka u životu zna koliko je bitan pravilan kontakt obraza strelca i kundaka.
Pokušavajući da makar delimično rešim taj problem bez kupovine novog kundaka (što bi koštalo najmanje 30-40 evra) naručio sam za 7$ ovu "obrazu" od balističkog platna, koja se koristi uglavnom na puškama sa kundacima bez obrazine ili sa niskim leđima. Znao sam da će biti problema sa montažom, budući da je ovaj koristan dodatak predviđen za kundake normalnih dimenzija, ali sam je prepravio, montirao i danas isprobao. I mogu da kažem da sam zadovoljan. Na majušnom zastavinom kundaku ona možda ne izgleda lepo, ali obavlja svoju funkciju i nišanjenje je mnogo lakše i udobnije.
Naravno, obavio sam i kratak praktični test - uz vetar koji je varirao od 0 do 2 m/s, na 22 m sam, trudeći se da pucam kada bi vetar stao, sa tri hica na 22 m lako napravio grupu od 14 mm, a zatim sam iz prve pogodio i grudvicu snega ne mnogo veću od jajeta, postavljenu na 42 metra.
Attachments
20190207_130926.jpg
20190207_130819.jpg
20190207_130955.jpg
20190207_131007.jpg
YT.jpg
Ledeni

Post by Ledeni »

Ustanovili smo da je problem na 91 m bio dizeling. Posle izvesnog broja ispaljenih hitaca, grupisanje se poboljšalo i svakako ćemo probati makar još jednom do kraja zime da ustanovimo kolike su grupe zaista na toj daljini.
Zbog toga obratite pažnju na drugi deo klipa, odnosno na gađanje na 60 metara.

Attachments
Pet hitaca u grupi prečnika 55 mm! Daljina: 60 metara.
Pet hitaca u grupi prečnika 55 mm! Daljina: 60 metara.
Post Reply