T-Eagle 5-20x50 SFIR

Sve o optičkim nišanima i nosačima
Ledeni

Re: T-Eagle 5-20x50 SFIR

Post by Ledeni » Tue Jan 05, 2021 8:39 pm

Končanica u Streloku je ER, Revenge 4-16x44 SF, T-Eagle.

Ne znam kako je kod tebe, ali kod mene su klikovi MOA, a končanica je MRAD, pa je najbolje da u praksi, na meti, proveriš da li je kod tebe sve OK (i klikovi i končanica treba da budu MRAD), a ako nije onda nema druge nego da meriš kao što sam merio ja. Ta neslaganja koja spominješ bila su posledica variranja spoljašnje temperature i gađanja sa "toplom" puškom. Ako je sa tim sve u redu, sve se manje-više podudara. Na primer, na 190 m uvek ima odstupanja za možda 0,5 MD, ali računam da je to normalno i prihvatljivo.

Rax032

Post by Rax032 » Tue Jan 05, 2021 9:07 pm

Aha znači neslaganja su bila samo zbog temperaturne razlike, to me zanimalo.
Klikove ću pokušati da proverim ako bude toplih dana, ako ne onda na proleće. Ali pretpostavljam da će biti ista situacija kao kod tebe.

Послато са POCO F2 Pro помоћу Тапатока

Ledeni

Post by Ledeni » Wed Jan 13, 2021 6:44 pm

Imam problem sa ovom optikom, pa računam da bi bilo pošteno da ga odmah "prijavim". Dakle, oružjem uvek krajnje pažljivo rukujem, pogotovo sa AT-om, koji je uvek u svom koferu (osim kada se gađa), a ja sam i inače oduvek veoma pažljiv strelac koji je navikao da čuva svoje puške. Znači, kvar koji ću opisati nije posledica nepažljivog rukovanja, udarca, niti bilo čega sličnog.

Dakle, predveče sam hteo da opalim grupu-dve na 200 metara. Za svaki slučaj, najpre sam postavio metu na 50 m da proverim nulu i posle prvog pogotka video sam da sam nekih 15 mm levo od centra mete. Međutim, kada sam hteo da korigujem končanicu po pravcu, shvatio sam da turet za windage "klikće", ali ne pomera sliku. Učvrstim bolje pušku, nanišanim na 150 m i probam ponovo - ne mrda. Probam elevaciju - radi normalno. Zatim sam po savetu kolege Skorpia uneo pušku u kuću, sačekao da se i ona i optika lepo ugreju i probao ponovo, ali windage definitivno više ne radi. Nema druge nego poslati je u servis.

Ono što me čudi je to što je "riknuo" windage, a elevacija radi normalno, iako je prešla daleko veću "kilometražu". Naime, elevaciju vrtim gore-dole po 180-200 klikova na skoro svakom gađanju, dok turet za pravac pomeram jedino kada upucavam, budući da korekcije po pravcu obavljam po končanici, odnosno dotovima. Kako god, moj T-Eagle je spakovan i čekam od Voje preporuku gde da ga pošaljem. :( Nema LR i ELR gađanja do daljnjeg... :cry:

Rax032

Post by Rax032 » Wed Jan 13, 2021 7:13 pm

Ehh, maler. Baš mi je krivo što je došlo do kvara. Plus mi je malo frka jer sam je i ja kupio.
Pročitao sam negde pohvalu o nekom servisu optika u Kragujevcu, pa sam sačuvao podatke u telefonu.
Ako ti bude trebao broj javi, ali sačekaj naravno Vojinu preporuku.

Послато са POCO F2 Pro помоћу Тапатока

bojan.ks

Post by bojan.ks » Wed Jan 13, 2021 8:44 pm

Ledeni, da ga nisi možda prezatezao? Mislim, da li si ga do kraja odvijao ili zavijao?

Ledeni

Post by Ledeni » Wed Jan 13, 2021 10:51 pm

Nisam. Elevaciju jesam terao do kraja više puta ali windage nikad. Sutra zovem tog čoveka iz KG, imam broj. I Voja mi je njega preporučio a mislim da mi je nekada davno već sređivao neke optike, pre skoro 30 godina.

_Ra

Post by _Ra » Wed Jan 13, 2021 11:10 pm

sve vise i vise me strah da uhvatim optiku u ruke zato sto je kinez
Big Max X 25. cal, zeis(kina) 4-16x50(al vrši posao i ne mislim da menjam 🙂)

beretta
Donator

Post by beretta » Thu Jan 14, 2021 7:03 am

Pretpostavo sam ja da im je taj turet slaba tačka. Jos kada sam je ja poručivao ti si mi rekao da on nema ista pomeranja kao turet za visinu. Ista stvar je i kod mene. Srecom ne cacka se on mnogo, niti nateze do krajnjih granica, ali eto desi se kvar.
Ja sam se čuo oko Hawke optike sa gospodinom iz KG, tačnije sin sada vodi posao... Pošteno mi je rekao da to što sam tražio ne može da uradi... Koliko sam razumeo radi optike za lov... Ali kada sam mu rekao za pomeranje nule za npr 1cm na 50m rekao je, da može da pokuša nesto da lepi, ali bez garancije, kao to je sve normalno. Inace rece da bi ta intervencije koštala 10e otvaranje optike i 10e lepljenje neke gumice.
Posle sam zvao nego neki Geo-Gal, servis za popravku optičkih i geodetskih instrumenta... Ozbiljan lik, ali ne znam koliko bi naplatio, nisam ni otisao na kraju, jer je problem rešio Voja koji je bio na pusci, a ne na optici.
Artemis M16 (5.5), Hawke Varmint 6-24x44 SF

Ledeni

Post by Ledeni » Thu Jan 14, 2021 10:48 am

Čuli smo se, šaljem mu danas. Reći ću mu da proveri i elevaciju za svaki slučaj. I jeste, sarađivao sam sa njegovim ocem dok je još radio u Zraku. Davno, davno, davno... :D

Javljam kad bude nešto novo.

beretta
Donator

Post by beretta » Thu Jan 14, 2021 2:50 pm

Nadam se da će uspešno rešiti problem i da ćeš biti zadovoljan.

Glock17

Post by Glock17 » Thu Jan 14, 2021 3:27 pm

Ne bih da mračim, ali mislim da za tu optiku nema više pomoći...

Ledeni

Post by Ledeni » Thu Jan 14, 2021 3:41 pm

Moguće je, ne nadam se previše, mada iz ranijih iskustava ovo ne deluje kao nerešiv problem. Mene zapravo najviše čudi to što je otkazao windage, a ne elevacija, koja je neuporedivo više "radila" za ove dve i po godine. Ako ne bude moglo da se sredi, biće jedna ozbiljna pauza i netje da bidne filmitja neko vreme :lol:

Glock17

Post by Glock17 » Thu Jan 14, 2021 3:53 pm

Pozajmiću ti ja mog Vortexa pa će da bidne filmitja... :D

Joca
Moderator Foruma

Post by Joca » Thu Jan 14, 2021 4:25 pm

Ima već Ledo pozajmljenih optika celu kolekciju... :D
FX Royale 400 Laminate | MTC Viper Pro 5-30x50 | Hawke adjustable mounts
Artemis PP700SA Huma regulated | Hawke Vantage 4-16x50 AO IR
FX Doppler Radar chronograph

beretta
Donator

Post by beretta » Thu Jan 14, 2021 10:15 pm

Mene ne čudi što je otkazao turet za horizontalno pomeranje i mislim da je problem resiv. Imao sam ranije neku BSA 4-16x44 kojoj su tureti radili aljkavo, ali radili kao i svim tim najjeftinijim kopijama sa Alija. Kada je otkazao turet za horizontalno pomeranje skinuo sam tockic sa strane koji je bio za osvetljenje konačnice i došao odmah do dela koji je pravio problem.... Princip rada te kopije BSA, a i ove nase verujem da je isti... U tubusu je cev u kojoj je smeštena koncanica. Tu cev tureti kada se srafe guraju, za visinu ka dole, za horizontalu ka levo.... A otpor im pruža jedna mala lisnata oprugu a koja je postavljena npr na 120 stepeni od oba tureta. Meni se ta oprugica malo pomerila ka dole i lepo pružala otpor turetu za visinu, ali turet za horizontalu je vrteo u prazno. Samo sam mrdnuo tu oprugicu malo na mesto gde treba da bude I sve je radilo kao i prvog dana...neprecizno, ali je tako i bilo, upucas pusku i ne diras više. Posle nekog vremena tu optiku je Hatsan prepolovio, pa sam detaljno to proučio.
Ne znam da li neke kvalitetnije optike rade na tom principu ali ove jeftine verujem da su sve takve. Nisam hteo juce da ti pisem za ovo, ipak je bolje da neko stručan to proba da popravi... Pogotovu što do tog dela neće moći da se dodje preko točkića gde se pali osvetljenje obzirom da nam je tu paralaksa... Pa mora da se cela rastavi.
Tako da ja čvrsto verujem da će ti biti u funkciji.... Samo me živo zanima da li će klikovi imati istu vrednost...
Inace do pomeranja te lisnate oprugice dolazi ne kada se turet zateže do kraja, već naprotiv kada se odvije, onda na oprugu ne deluje sila nego je slobodna da malo mrdne.... Tako sam ja bar skontao princip rada, nek me slobodno ispravi neko sa više iskustva.

Ledeni

Post by Ledeni » Fri Jan 15, 2021 9:38 am

Bravo za opis kolega. I ja verujem da je to u pitanju. Javljam kad mi se majstor javi. On čovek ima neke obaveze pa sam mu rekao da ne žuri.

_Ra

Post by _Ra » Fri Jan 15, 2021 10:44 am

Ledeni wrote:
Fri Jan 15, 2021 9:38 am
Bravo za opis kolega. I ja verujem da je to u pitanju. Javljam kad mi se majstor javi. On čovek ima neke obaveze pa sam mu rekao da ne žuri.
šta da ne žuri kolega, šta da radimo mi što čekamo tvoje klipove 🙂
Big Max X 25. cal, zeis(kina) 4-16x50(al vrši posao i ne mislim da menjam 🙂)

Ledeni

Post by Ledeni » Fri Jan 15, 2021 1:32 pm

To je bar lako, svi da se učipite po 50 evra i eto ga Vortex Razor! Broj računa je...

:lol: :lol: :lol:

Ma javiće se čovek čim bude mogao.

bojan.ks

Post by bojan.ks » Fri Jan 15, 2021 1:36 pm

Ledeni, jesi fiksirao mob.na pravu poziciju? Msm, da okular bude na centru ekrana.

Ledeni

Post by Ledeni » Fri Jan 15, 2021 1:39 pm

Da.

Post Reply