kundak

Off topic teme
Post Reply
skorpio

Re: kundak

Post by skorpio »

Nema greske , forum I sluzi za razmenu iskustava 😀
zare

Post by zare »

Krenuo sam sa sklapanjem kundaka. Ako nakon svih ovih i narednih radova bude pukao, završiće kod komšije u kotlu. Bar da bude neka korist :D .

Pre par dana sam zalepio oba dela kundaka Henkel lepkom za drvo i iskoristio postojeće šrafove da ih stegnem i fiksiram idealno na pravu poziciju. Danas izvadio šrafove razbušio rupe i tiplovao drvenim tiplovima od 8 mm.

Nisam siguran da je ovo dovoljno pa bih ipak ubacio navojnu šipku zalepljenu sa epoksidom od prilike kao što je postavljen šraf za drvo na drugoj slici. Naravno šipka bi ulazila sa gornje strane po pravcu kao što je šraf postavljen. Šipka ne bi kačila gornji tipl (što se i vidi na slici) a donji ide u stranu pa mislim da i ako ga zakači da ga neće preseći. A i mogu da bušim malo u stranu da što više promašim tipl.

Koristio sam razne savete koje sam čuo ovde i pokupio sa neta pa ako imate još nešto pametno, tu sam. Dok ne uradim naopako :mrgreen: .
E da, u planu je navojna šipka od 8 mm. Nekako mi 6 mm deluje mnogo tanko u odnosu na ceo kundak.
Attachments
IMG_8156-.jpg
IMG_8158-.jpg
Do 10 metara...
SrđanMilenković

Post by SrđanMilenković »

zare wrote: Sun Jan 15, 2023 7:16 pm Krenuo sam sa sklapanjem kundaka. Ako nakon svih ovih i narednih radova bude pukao, završiće kod komšije u kotlu. Bar da bude neka korist :D .

Pre par dana sam zalepio oba dela kundaka Henkel lepkom za drvo i iskoristio postojeće šrafove da ih stegnem i fiksiram idealno na pravu poziciju. Danas izvadio šrafove razbušio rupe i tiplovao drvenim tiplovima od 8 mm.

Nisam siguran da je ovo dovoljno pa bih ipak ubacio navojnu šipku zalepljenu sa epoksidom od prilike kao što je postavljen šraf za drvo na drugoj slici. Naravno šipka bi ulazila sa gornje strane po pravcu kao što je šraf postavljen. Šipka ne bi kačila gornji tipl (što se i vidi na slici) a donji ide u stranu pa mislim da i ako ga zakači da ga neće preseći. A i mogu da bušim malo u stranu da što više promašim tipl.

Koristio sam razne savete koje sam čuo ovde i pokupio sa neta pa ako imate još nešto pametno, tu sam. Dok ne uradim naopako :mrgreen: .
E da, u planu je navojna šipka od 8 mm. Nekako mi 6 mm deluje mnogo tanko u odnosu na ceo kundak.
Pratim svu muku,i žao mi je što se to uošte desilo.Nezgodno mesto,velika poluga.Uspeće posao sigurno,samo malo nežnije sa puškom u narednom periodu.
Diana EMS 34 .177 Hawke Vantage 3-9×50 AO ZR mount
Air Arms TX200 mk3 .177 Sightron S-Tac 4-20x50 FFP
Anschütz 335 Vector Optics Matiz 4-12x40 AO
Feinwerkbau 603
zare

Post by zare »

Nije bio problem do mene, ja pazim svoje stvari. Dobio sam ga lose spojenog, bilo bi cudo da nije pukao.
Do 10 metara...
slavia634

Post by slavia634 »

Vidi se da retko zalazim po kafanama. :)
Tek sada ovo citam i gledam. @zare , slazem se sa svim sto je @wooyadeen napisao.
Ali da dodam i jos 1 eventualni savet kao zaprsku u corbu :) .. ukoliko nisi vec zapoceo...
..ukoliko si bar ovlas uspeo da skines stari lepak te da imas dobro ili bar solidno spojive ciste drvene povrsine, ... pokusaj i izgubi malo vremena da napravis metod za dobro stezanje ova dva dela stegama, moze mislim da se to uz malo truda uradi sa dva ukrojena (ubodnom testerom) parceta duple iverice. Kada imas sigurno i jako stezanje, u 99% slucajeva imas i sigurno lepljenje obicnim tutkalom. Mozes posle 3 dana susenja na sobnoj temp da oslobodis stege i da pazljivo postavis i 1 drveni tipl 6mm u rupu 5,5-5,8mm takodje rupa natopljena tutkalom. Tipl obavezno predhodno izmeri, da bi procenio kojom burgijom da busis. Ako busis iz ruke, bolje da je da bude recimo 5,5mm nego 5,8mm burgija. Za ostatak... zamesaj piljevinu sa tutkalom onako osrednje gustine, popuni zazore. Tutkalo sve sto mozes brises odmah. Nece to da mrdne nikada vise. A ona navojna sipka ili gvozdje ti uopste nije potrebno za spoj. Znaci bolje dugacak tipl, i prirucni sablon da mozes lepo, sigurno i jako da stegnes.
Zastava M81 1995 - 2010
CZ Slavia 634 od 2015 kupljena nova u Magnumu + Norconia 4x32 + Nikko Stirling 4-16x50 ao
zare

Post by zare »

Kundak je juče konačno zalepljen. Očistio sam dobro površine od starog lepka a stezao sam ih sa 2 šrafa koji su ih inače držali. Da li je trebalo još nešto preko toga... sad je kasno.

Onda sam ta 2 šrafa izvadio, izbušio rupu 7,5 mm i nakucao drveni tip sa lepkom. Već sam ranije to radio pa znam da te tiplove koje imam idu čvrsto sa 7,5 mm burgijom. Jedan tipl je morao da bude duži pa sam kupio onaj dugačak od 60 cm ali je on nešto deblji pa sam morao da ga malo stanjim. U 8 mm rupi je bio labav pa je opet moralo sa 7,5 mm.

Posle par dana sušenja sam rešio da ubacim navojnu šipku. Prvo sam hteo 6 mm i zbušio rupu 6 mm ali mi je to nešto bilo onako... Pa sam razbušio na 8 mm i malo burgijom proširio rupu da šipka od 8 mm ide lako. Moguće da sam tu pogrešio i da je rupa trebala da bude još većeg prečnika. To sam u praksi utvrdio tek kada sam počeo da ubacujem epoksid u rupu i pokušao da proguram šipku do kraja. Zbog gustine epoksida (Bison) vrlo teško je da epoksid prolazi između šipke i rupe pa sam morao da vadim deo epoksida, mažem rupu celom dužinom, mažem celu šipku, vadim, vraćam ko zna koliko puta. Rupu sam odmah zatvorio tiplom i stegao u stegu da se šipka ne pomera.
Kako je uhvatilo, ne znam, nadam se dobro. Da radim ponovo, izbušio bih 8,5 ili 9 mm i bio 100 % siguran da je dobro urađeno.
Attachments
IMG_8213-.jpg
IMG_8214-.jpg
Do 10 metara...
slavia634

Post by slavia634 »

Bice to ok
Zastava M81 1995 - 2010
CZ Slavia 634 od 2015 kupljena nova u Magnumu + Norconia 4x32 + Nikko Stirling 4-16x50 ao
zare

Post by zare »

Najzad sam uhvatio vremena da "završim" kundak.

Obrađeni tiplovi i svi spojevi da sve bude glatko ali imalo bi tu kozmetički da se popunjavaju rupe i slično. Oteglo se sve ovo a muka mi je više od fabričkog kundaka jer posle ovog kundaka, fabrički je pravo mučenje pa ću skratiti posao da bi ga što pre montirao.
Namazao sam jedan deblij sloj Balsina za kundake, verovatno ću još jedan sutra i to je to za sada.
Nema ni teorijske šanse da tiplovi dobiju i približnu boju kundaka pa ću ih nekada naknadno blago ošmirglati i premazati nečim tamnim.
Attachments
IMG_8253-.jpg
IMG_8255-.jpg
IMG_8256-.jpg
Do 10 metara...
Nenad.B

Post by Nenad.B »

Imam ja kundak za m81 nov da se nepatiš više sa ovim 🤣
zare

Post by zare »

Imam i ja ;) .
Do 10 metara...