Pitanje za udruzenje

Off topic teme
kircan
Sekretar mesne zajednice

Pitanje za udruzenje

Post by kircan » Sat Jun 08, 2019 11:29 pm

Pošto vidim kroz mnoge postove ovde da su nam ključni problemi

1. nedostatak novca
2. loše vreme & nedostatak vremena
3. carina

Pomislih da li bi mogli nešto da učinimo bar u vezi jednog.
Ako bi osnovali neko udruženje građana i da li bi mogli preko njega nabavljati opremu za funkcionisanje tog istog udruženja bez poreza, carina itd. Nisam pravnik i ne znam da li to može da funkcioniše na taj način. Koliko nas ima, ne bi bio problem da osnujemo neko udruženje i da svi damo nešto novaca za papirologiju. bar bi imali razlog da se okupimo i napravimo osnivačku skupštinu i da se odmah podelimo frakcije i posavađamo. :D
Znam da je već bilo pomena o tome ali je malo zamrlo. Moja supruga, najbolja žena na svetu, je pravnik i radi u sudu. Ona bi mogla da nam napravi neki osnivački akt i sl, samo prvo da vidimo da li bi to moglo da funkcioniše.
Ako neko zna više o tome neka se javi i objasni da li je izvodljivo i da li ste zainteresovani.
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
Diana Eleven 4,5
GSG PR900W + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)

skorpio

Post by skorpio » Sun Jun 09, 2019 8:49 am

Zainteresovan
Hatsan bt 65 5.5 cal. Fire Wolf sf 10~40x50 OE
Projekat Frankenstein 4.5 kal 8-)

goxy
Moderator Foruma

Post by goxy » Sun Jun 09, 2019 8:55 am

Ne znam mnogo o udruženju građana,ali znam da moze biti dosta benefita,ako se osnuje isto.Tako da sam za!
Fx royale 400Bp 5.5,Mtc viper pro 5-30,Fx no limits
Rti Priest 6.35;5,5,Eaglevision,Swfa ss 16x,huma ldc...

maher85

Post by maher85 » Sun Jun 09, 2019 9:49 am

I ja sam isto za. Ako se dobro secam treba da se napise osnivacki akt i statut udruzenja i da se to usvoju na osnivackoj skupstini. Potrebno je izabrati clanove upravnog i nadzornog odbora druzenja, blagajnika. Nakon toga se ulazi u proces registracije udruzenja u APR-u. Potrebno je odrediti i tzv preteznu delatnost udruzenja (sifra delatnosti), i isto sto je bitno da se naglasi je da se na kraju godine radi zavrsni racun (ako je bilo prometa po racunu) pa je potreban i knjigovodja ili neko ko ume to da odradi za udruzenje. Tako je bar bilo kada sam ja pre par godina ucestvovao skromno u osnivanju jednog udruzenja gradjana. Svakako da bi imali benefita od osnivanja udruzenja. UDRUZENI SMO JACI I NAS GLAS SE DALJE CUJE! :)
Diana Stormrider PCP - Nikko Stirling Mountm. AO4x40
Gamo Big Cat 1000-E IGT - Gamo 4 x 32 WR
Ekol Ultimate ES450
Zastava - M56 :)
Baikal MP-53M

kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan » Sun Jun 09, 2019 11:18 am

Za papire, osnivacki akt, itd nije problem, imam vec par udruzenja :), mogu videti na svojim knjigovodjom da radi papire, ionako promet nece biti neki. Gledao sam sinoc malo zakon o udruzenjima, ali nisam nasao nesto o nabavci sredstava za udruzenje, oslobadjanje pdv i slicno. Dacu cupruzi da iscita ili da osnujemo neki sportski klub. Kad malo rascitam zakone cu predstaviti mane i prednosti svakog.
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Diana Eleven 4,5

kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan » Sun Jun 09, 2019 11:23 am

ovde je zakon https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_udruzenjima.html

zakon o sportskim udruzenjima clan 36 https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_sportu.html
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Diana Eleven 4,5

goxy
Moderator Foruma

Post by goxy » Sun Jun 09, 2019 12:00 pm

Nemam trenutno vremena,ali ću pročitati propise.Samo mislim da znam da nešto tipa ,,Klub ljubitelja vazdušnog oružja'' je drugačijeg tipa od nekog sportskog udruženja.Mislim da je sportsko udruženje komplikovanije za osnivanje,nego udruženje građana ljubitelja...Sada svako ima svoje prednosti i mane,a to bi trebao neko upućeniji da prostudira i protumači,pogotovo oko nabavke sredstava i opreme za isto.
Fx royale 400Bp 5.5,Mtc viper pro 5-30,Fx no limits
Rti Priest 6.35;5,5,Eaglevision,Swfa ss 16x,huma ldc...

sale

Post by sale » Sun Jun 09, 2019 1:02 pm

Drugari, nekada davno... Pre jedno četiri-pet godina nekolicina tada aktivnih članova ovog foruma okupila se u Novom Beogradu i između ostalog, razmatrali smo mogućnost otvaranja sportskog saveza za FT streljaštvo. Sticajem okolnosti, zbog gomile drugih (privatnih, poslovnih...) obaveza svih tada prisutnih, ovo je ostalo kao dogovor za "jednog dana, ali što pre"... Dakle, ako postoji želja i postoji mogućnost - računajte na mene.
легендарная пневматическая винтовка
Байкал ИЖ-38

Joca

Post by Joca » Sun Jun 09, 2019 1:43 pm

Pre 3 godne učestvovao sam u osnivanju grupe građana, čiji sam član i danas. Sama procedura nije preterano komplikovana, ali zahteva dosta vremena i nešto novca. Što se tiče osnivanja kao sportski klub, uslovi su komplikovaniji i potrebno je ispuniti dosta preduslova, pa mislim da je stoga osnivanje grupe građana jednostavnije.
Što se mene lično tiče, spreman sam da učestvujem i pomognem šta treba.
Diana Stormrider Huma-Air Regulated, Gen. 2, .22cal. | Hawke Vantage 4-16x50 AO MilDot IR
Diana 240 Classic | Diana Bullseye ZR-Mount | Hawke Vantage 3-9x40 AO MilDot
Hawke LRF400 Pro Rangefinder | mtm K-Zone shooting rest

maher85

Post by maher85 » Sun Jun 09, 2019 6:36 pm

sale wrote:
Sun Jun 09, 2019 1:02 pm
Drugari, nekada davno... Pre jedno četiri-pet godina nekolicina tada aktivnih članova ovog foruma okupila se u Novom Beogradu i između ostalog, razmatrali smo mogućnost otvaranja sportskog saveza za FT streljaštvo. Sticajem okolnosti, zbog gomile drugih (privatnih, poslovnih...) obaveza svih tada prisutnih, ovo je ostalo kao dogovor za "jednog dana, ali što pre"... Dakle, ako postoji želja i postoji mogućnost - računajte na mene.
Ovo je bomba! Mozda jeste komplikovanije od osnivanja udruzenja ali mislim da moze da se aplicira za neka sredstva iz ministarstva. Takodje kao savez verovatno bi imali olaksice za uvoz pusaka i municije. Ja sam za bilo koju opciju samo da se ova druzina ozvanici i formalno-pravno :)
Ekol Ultimate ES450
Baikal MP-53M

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jun 10, 2019 6:34 am

Savez ne mogu da osnuju građani. Savez mogu da formiraju klubovi. Za formiranje saveza su potrebna minimum tri kluba. I tu nailazimo na prvi problem... I klubovi i savez zahtevaju neko angažovanje (ne malo). Takođe zahtevaju i kojekakva ulaganja.
I još da pomenemo da je sav sport u evropi sa vazdušnom puškom ograničen na 7.5 ili 16j zavisno od discipline...
Walther LG400 + BigNikko

sale

Post by sale » Mon Jun 10, 2019 6:51 am

Upravo tako Wooyadeene! Tu i jeste nastao problem. Osnivanje klubova (sportskih društava) jedna je od osnovnih gnjavaza. Deluje jednostavno, ali u praksi nije naivno.
Байкал ИЖ-38

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jun 10, 2019 7:41 am

Ja ne bih da hejtujem, malerišem, baksiziram...

Najveći problem za osnivanje sportskih klubova i formiranje saveza, nisu ni novčana sredstva. Skupili bi i stotinak evra po klubu za osnivanje, još toliko za godišnje troškove. Skupili bi se možda i za savez pa i za članstvo (taj savez mora da plaća članstvo u međunarodnoj organizaciji).

Drugi mi problem imamo. Sport bez sportista ne može da postoji. Ja trenutno mogu da nabrojim na prste jedne ruke ljude koji žele da se bave tim sportom i imaju opremu (ili volju i mogućnosti da je nabave). Nema tu dovoljno mase nizašta, ni za budžet od članarina ni za neko takmičenje, niti za bilo šta drugo.

Kretati priču o savezu, sa motivom da se nabavlja oprema iz inostranstva je neozbiljno. Uvoz opreme je kratkoročni interes, a sport i sportski savez je nešto sasvim drugo.
sale wrote:
Mon Jun 10, 2019 6:51 am
Osnivanje klubova (sportskih društava) jedna je od osnovnih gnjavaza. Deluje jednostavno, ali u praksi nije naivno.
Napisao sam ja i statut i sve spremio... ali za koga da osnujem klub i krenem u sve to? Za nas dva tri usamljena ekscentrična frika? Problem sa spotristima ostaje nerešiv.
Walther LG400 + BigNikko

maher85

Post by maher85 » Mon Jun 10, 2019 8:49 am

Liberalizacija nabavke vazdušnog oružja je krenula zvanično novim ZOOM 2016. godine, suštinski ljudi su počeli da nabaljaju ovu vrstu oružja intenzivno tek od 2017. god, znači nepune 2 godine....ukoliko bi se radilo malo vise na promociji ove vrste sporta (može i kroz udruženje), verujem da bi se za par godina skupila kritična masa......

Poenta je približiti ljudima FT kao sport. Na primer, ja sa kim god sam razgovarao, a da je kupio vazdusnu pusku u predhodne dve godine, 1/10 je čuo za disciplinu FT ili za bilo sta drugo osim za takmicenja na 10m.

Vecina kupuje vazdusnu pusku za gadanje konzervi i limenki u svom dvoristu i samim tim ne zele da izdvajaju veca sredstva za nesto sto im koristi za vikend gadjanje.

Trebamo promovisati sve discipline koje postoje, a nisu klasicno gadjanje na 10m. Odraditi strelista (mesta za gadjanje) kao kolega Knindza sto je uradio, investicija realno nije velika (ne treba stadion, hala, itd)....

Evo ja sam spreman, i imam u planu, da iskopiram Knidzinu ideju i da napravim nesto slicno i naj taj nacin da promovisem ovaj sport....

Najveci problem nije ni Zakon, ni finansije, ni mali broj clanova, najveci problem je volja....uz malo vise angazovanja i promociju sporta, i izlaska iz okvira foruma verujem da ovaj sport ima perspektivu. Postoje definiotvno ljubitelji kojima treba stvoriti uslove i neku vrstu organizacije.

Svaki pionirski poduhvat je tezak, i treba i odricanja, novca, vremena, ali ovde je ipak najvece pitanje da li imamo volju za tako nesto ili ne...naravno svi imamo obaveza, sto privatnih, sto poslovnih, ali kada bi se ukljucilo vise nas i raspodelili zaduzenj to bi vec islo drugacije. Ja sam spreman da deo svog vremena posvetim tome.

Uh, bas sam se raspisao :)...ali eto, tema za razmisljanje pa da vidimo jel smo za nesto ozbiljnije ili nam je dovoljan forum......
Ekol Ultimate ES450
Baikal MP-53M

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jun 10, 2019 9:55 am

maher85 wrote:
Mon Jun 10, 2019 8:49 am
Trebamo promovisati sve discipline koje postoje, a nisu klasicno gadjanje na 10m. Odraditi strelista (mesta za gadjanje) kao kolega Knindza sto je uradio, investicija realno nije velika (ne treba stadion, hala, itd)....

Evo ja sam spreman, i imam u planu, da iskopiram Knidzinu ideju i da napravim nesto slicno i naj taj nacin da promovisem ovaj sport....
knindža se samo kiti (promoviše) tuđim perjem. Vlasnika strelišta (Bobana) je upoznao skoro godinu dana od završetka gradnje. Boban je kopirao moje strelište (a ja sam kopirao nekog amera). knindža je fenomen, nije dolazio sa Bobanom dok je vadio mere i precrtavao moje stolove, nisam ga sretao ni kod Bobana kada sam obilazio radove... ali je on ipak pomagao savetima :lol: :lol: :lol:
maher85 wrote:
Mon Jun 10, 2019 8:49 am
Najveci problem nije ni Zakon, ni finansije, ni mali broj clanova, najveci problem je volja...
Kao što napisah već, u Srbiji trenutno 5 ljudi ima opremu, volju i želju da puca FT i BR.

Ja imam volju, pokušavam da promovišem sport, ulažem i svoj novac (kog usput i nemam previše). Verujem da sam jedan od retkih ljudi na planeti kome je puška sa kojom puca skuplja od automobila u kom vozi decu. Imam ja ogromnu volju i želju za FT i BR ali iskreno da pogledamo i da se osvrnemo unazad par godina...

Evo i spiska ljudi koji imaju opremu, volju i želju da pucaju sa 16j:

Sebić,
BullpupPCP,
mpalibrk,
sportex, i
wooyadeen.

Gledajući ovaj spisak stekne se utisak da nas je 5, problem je što je kolega Sebić konstantno na takmičenjima i van zemlje, a kolega BullpupPCP je udaljen 4 sata vožnje od ostatka bande...

Ako postoji još neko ja bih bio rad da ga upoznam...
Walther LG400 + BigNikko

maher85

Post by maher85 » Mon Jun 10, 2019 10:09 am

Eto dodajem se i ja na spisak......Sta je sa ljudima koji imaju springerice ili ajde nePCP puske do 16J? Nije valjda da zele da se takmice samo kolege sa opremom od 1K+ eura....

Moze da se napravi za početak mešovito takmičenje, ali eto da bude ogranicenje do 16J bez obzira na vrstu puske i kalibar (razmisljam naglas samo) jer je bitno da se tocak nekako zakotrlja.

Eto poziv za forumase da se prebrojimo koliko nas ima koji bi smo hteli, ali ne samo hteli, nego i pogurali malo ideju da se organizuje ovako nesto?
Ekol Ultimate ES450
Baikal MP-53M

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jun 10, 2019 10:18 am

Od početka sam se pogrešno izražavao, svestan sam da ima i springerica spremnih za FT, ako ništa, lakše ih je i nabaviti, takođe ne mora se imati ni vrhunska oprema. Znam i da će u klasi springerica biti najveća gužva, imam ja i springericu... Elem, daj da se prebrojimo pa da počnemo malo da se sastajemo. Imam Malo BR strelište, imam i imanje na osami, imam i neku šumicu... par padajućih meta i volje da trošim vreme na to.

Elem, daj da se prebrojimo pa da se skupljamo polako...
Walther LG400 + BigNikko

sale

Post by sale » Mon Jun 10, 2019 10:23 am

A, gledajte sada... Osnovati udruženje građana "ljubitelja vazdušnog oružja"... To bi neki pametnjakovic mogao da protumači kao "NRA - istureno odeljenje Srbija". Mislim, nemojte pogrešno da me shvatite... Neću da mračim. Prosto, ovo treba oprezno/pametno uraditi.

Sent from my Tesla_SP3.3 using Tapatalk

Байкал ИЖ-38

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jun 10, 2019 10:40 am

sale wrote:
Mon Jun 10, 2019 10:23 am
A, gledajte sada... Osnovati udruženje građana "ljubitelja vazdušnog oružja"... To bi neki pametnjakovic mogao da protumači kao "NRA - istureno odeljenje Srbija". Mislim, nemojte pogrešno da me shvatite... Neću da mračim. Prosto, ovo treba oprezno/pametno uraditi.

"Nacionalna asocijacija za oružje Srbije" ili NAOS, već postoji, voljni su da pomognu. Najveći problem je što mi moramo imati savez da bi bilo šta dalje krenuli.
Walther LG400 + BigNikko

sale

Post by sale » Mon Jun 10, 2019 10:44 am

Ma, znam, bre... Za NAOS, mislim. Vidi, ponavljam, nemojte pogrešno da me razumete, ne 100%, 1000% sam za to da se organizujemo. Računajte da ću pomoći koliko god mogu. Ja samo govorim da to moramo da uradimo tako da priča bude "održiva". Da moze da se sprovede kako treba i da traje.

Байкал ИЖ-38

Post Reply