Long range /pucanje na 100+ metaraa

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
glale

Re: Long range /pucanje na 100+ metaraa

Post by glale »

:D Potpisujem sve što je napisao kolega @Glock17,osim Vortexa.Ali bar mogu da tapšem :lol:
Fwb 601 VE 8-32X50E-SF
Fwb 300 diopter
Glock17

Post by Glock17 »

glale wrote: Sun Nov 29, 2020 11:29 am :D Potpisujem sve što je napisao kolega @Glock17,osim Vortexa.Ali bar mogu da tapšem :lol:
Tapšaćemo zajedno. :lol:
Glock17

Post by Glock17 »

glale wrote: Sun Nov 29, 2020 11:29 am :D Potpisujem sve što je napisao kolega @Glock17,osim Vortexa.Ali bar mogu da tapšem :lol:

Moramo samo naći nekog da drži mete... :D

20201130_161009.jpg
20201130_161009.jpg (38.99 KiB) Viewed 1884 times
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

sto se kaze, ima posla ko hoce da radi
Nema nista neumerenije od neumerenosti
night shadow

Post by night shadow »

Za ovu poziciju vam je konkurs stalno otvoren uvek fali kadrova 😂
Artemis m16 5.5mm-full tuned I Element Helix 6-24x50 SFP MRAD I Sports Match atp61 adjustable mounts I
Cometa fenix 400 premier 4.5mm Diana 3-9x40AO
Zastava m81
Ledeni

Post by Ledeni »

Da osvežimo Sashovu temu. Takozvani tizer :lol: :lol: :lol:

sash
Donator

Post by sash »

Bravo kolega Ledeni, svako časa u svakom pogledu sve više napreduješ.
Video produkcija sve bolja, a teme sve zanimljivih, pride, drago mi je da si ubacio sideshot koji daje pogled iz prvog lica da imamo osećaj kao da mi sami gađamo.
Idemo dalje 😉👍
Ledeni

Post by Ledeni »

Pogrešan izbor terena je greška koja svakog Long range i Extreme long range strelca može da košta gomile municije, a to nije mali trošak, naročito ukoliko pucamo slagove. Ovaj tekst je nastao kao plod ličnog iskustva i njegova namera je da kolegama sa manje iskustva skrene pažnju na ovu grešku. O čemu se radi?

Ukoliko gađamo na terenu na kome nismo u stanju da jasno vidimo promašaje, tj. da registrujemo gde završavaju naši projektili koji ne pogađaju metu, bićemo osuđeni na bespotrebno trošenje municije. To je izraženo već na daljinama od oko 150 metara, jer čak i na tim distancama je veoma teško iz prvog pokušaja pogoditi recimo gong promera 15 cm (pogotovo asko prethodno nismo proverili „nulu“!), da ne govorimo o daljinama od 200, 250 ili 300 metara. Zato je važno da u takvim LR i ELR akcijama odaberemo teren koji će nam omogućiti da vidimo prve hice, na osnovu kojih ćemo brzo i lako načiniti ispravke i nastaviti sa uspešnim (po)gađanjem.

Idealno je metu postaviti na neki prašnjavi poljski put ili makadam, a odlično rešenje je i obrađena njiva na kojoj još nema vegetacije, kao sada u prolećnim mesecima, pre nicanja kukuruza. Naravno, zemljište mora da bude sasvim suvo – što je suvlje, to će se više prašine dizati posle udara projektila i mi ćemo lakše uočiti promašaj. Podrazumeva se da uvek treba voditi računa o bezbednosti i gađati samo ako smo potpuno sigurni da nigde oko nas nema ljudi, vozila, životinja itd. Treba imati na umu da recimo slag projektil ispaljen iz snažne PCP puške koji je rikošetirao posle udarca u neki kamen ili zemlju može da odleti u nekontrolisanom pravcu i bude opasan i na daljini od nekoliko stotina metara.

Jezera, reke, čak i male bare i sve druge vodene površine su takođe sjajan izbor, pod uslovom da metu možemo da postavimo uz samu vodu i da ne kršimo pravila bezbednosti. U tom slučaju jasno ćemo videti svaki promašaj, sve dok pogađamo niže od mete ili u ravni sa njom. Ako smo iznad mete, sve opet zavisi od vrste terena. Ako iza gonga imamo travu, žbunje ili drveće nema teorije da uočimo gde nam projektili završavaju.

Ako metu okačimo o neki stari zid ili razrušeni salaš, moći ćemo jasno da vidimo svaki promašaj i veoma ćemo lako načiniti potrebne korekcije po pravcu i(li) visini. To, naravno, ne znači da metu možemo i smemo da okačimo o komšijsku ogradu ili je pribijemo uz zid neke vikendice i zatim krenemo da „štemujemo“!

To što ćemo na LR i ELR daljinama veoma retko biti u stanju da iz prve pogodimo metu uopšte ne treba da nas deprimira. Čak i iskusni strelci i takmičari u LR disciplinama koji koriste puške u moćnim kalibrima i imaju svu potrebnu logistiku retko iz prvog pokušaja pogađaju udaljene mete. Do nekih 400-500 metara većina njih i nema problema, ali već na 600-700 m skoro svima će biti neophodan makar jedan ili dva hica da „vide gde su“, naprave korekcije i zatim počnu da pogađaju. Kada se oni suočavaju sa tim problemom iako ispaljuju projektile teške 8-9 i više grama brzinom od 800-900 m/s, šta tek mi da očekujemo sa našim projektilima koji većinom nisu teži od 1,5-2 grama i na njih utiču svaki povetarac, svaka promena temperature itd? Pomoć spottera, odnosno kolege koji kroz durbin ili optiku na svojoj pušci osmatra teren oko mete i obaveštava nas o tome gde „pogađamo“ je od izuzetno velike pomoći.

Savet plus: Osmatrač treba da se postavi tako da je direktno iza nas (ako koristi durbin na stativu) ili tik uz nas ako osmatra kroz optički nišan ili dvogled, jer će nam tako davati preciznije instrukcije. Ukoliko imate optiku sa FFP končanicom, pre nego što prvi put „overite“ metu smanjite uvećanje i povećajte vidno polje, jer ćete tako lakše uočiti promašaje.
sash
Donator

Post by sash »

Odličan text 👌
_Ra

Post by _Ra »

bravo za tekst!
Ledeni

Post by Ledeni »

Hvala kolege!
Ledeni

Post by Ledeni »

Kako upucati pušku za LR i ELR, tako da na raspolaganju imamo što više elevacije na turetu?

https://www.youtube.com/watch?v=XU7ApzruojI
Ledeni

Post by Ledeni »

Večerašnja grupa na 190+ metara. Pet ili šest komada u grupi i jedan flajer izvan, to je onaj ispod crne metice. H&N HP 23 grejna na 245 m/s pri 18 stepeni.
Attachments
20210410_172428.jpg
Robija

Post by Robija »

Jel Joca živ? I fazan?
:)
Ledeni

Post by Ledeni »

Napravila se gužva od fazana, pre neko veče sam video tri pevca! Joca je odlično, ali je mnogo angažovan na rasterivanju dođoških mačora, pa je opet smršao i nije više kao prase. Juri i tuče i dvaput veće od sebe, ne smeju nos da promole. A živ je i petao. Za sada...
Robija

Post by Robija »

Hahaha ;)
sash
Donator

Post by sash »

Ledeni , tvoj Hasan i ti zaista ste fantastican duo , a grupa je fenomenalna 8-)
Fileee

Post by Fileee »

Boze me sacuvaj... Mene sada najvise interesuje da li je Ledeni zabo bas neki ludacki primerak ili generalno taj model puske daje manje-vise te rezultate... Nekad se pricalo da je sa turcinom lutrija, pa me zbog toga interesuje.
Ledeni wrote: Sat Apr 10, 2021 9:38 pm Večerašnja grupa na 190+ metara. Pet ili šest komada u grupi i jedan flajer izvan, to je onaj ispod crne metice. H&N HP 23 grejna na 245 m/s pri 18 stepeni.
Diana 240 Classic 4.5 7.5j
Cometa Fenix 400 5.5 25j
Ekol Thunder 4.5 25j
CZ Brno 2 lux 12 zljebova i bolesna orahovina :mrgreen:
CZ 511 poluautomat malo manje bolesna orahovina :mrgreen:
Ledeni

Post by Ledeni »

Ne znam. Jako malo ima na netu iskustava vlasnika AT44 sa slagovima. Ja sam na kraju došao do zaključka da ih moja cev voli više nego dijabole, jer sa njima sada pravim prosečno uže grupe na 50 i 100 metara. Na većim distancama nije fer porediti dijabolu sa slag projektilima. Ovo na fotografiji je grupa koju sam na brzaka ispucao posle prošlog (neuspešnog) ELR gađanja, čisto da vidim gde mi je POI sa 25 grejna u odnosu na 23 grejna, sa kojima je upucana. Nisu četiri, nego pet komada.

P.S. Zanimljivo, teži projektil, a POI visoko u odnosu na lakši. To mi se sa 23 gr i 25 gr već dešavalo.

A evo i izveštaja sa tog neuspešnog gađanja. Izvinjavam se zbog loših snimaka, ništa nije bilo podešeno kako treba.

https://www.youtube.com/watch?v=SVBHspeXNf8
Attachments
viber_image_2021-04-12_17-52-09.jpg
Ledeni

Post by Ledeni »

Evo snimka one lepe grupe na 190 metara od pre neki dan. Loše se vidi, ali otklonio sam taj problem i neće ga biti ubuduće.

https://youtu.be/DjoBFJsZB2E
Post Reply