Paralaksa i filid target

Pucanje u metu
Post Reply
ZEX
Donator

Paralaksa i filid target

Post by ZEX »

Poštovani, ajde da vidim koliko nas nešto zna o paralksi, u većinu slučaja sam nailazio na ljude a medju kojima sam i ja de znamo da vrtimo točkić i da dobijemo jasnu sliku na optici.

Dakle ko zna kako se odredjuje daljina i koji sve elementi treba da se usklade sa paralaksom za precizno merenje daljine?

Nadam se da će čloanovi ovog foruma ovome pristupiti ozbiljno, kako bi nešto svi naučili, te da neće biti tapšanja i raznih pisanja a moji nisu vezani za tematiku.

unnapred zahvalan.
Attachments
kako podesiti scve a da dobijemo preciznu daljinu
kako podesiti scve a da dobijemo preciznu daljinu
Nisam više dostupan na ovom forumu,
moj kontakt tel: 064/1749284
kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan »

Jako zanimljiva tema, ima vise clanaka na tu temu i svi su dobri, Ja samu skladu sa tim clancima merio na svakih 5m, posto su mi odstupanja sa puskom narocito do 40m mala. Mada sam zeleo sad da probam nesto sasvim drugu tehniku za ciljanje. Posto se obicno odredjue paralaksa sa najvecim uvcecanjem a puca sa 10x, zavisno od optike, moze se gadjati i pomocu dotova naravno ako je optika pogodna za to.
Kada se pravilno utvrdi distanca ni ovaj metod nije los.
\takodje nije lose koristiti ovaj papir da se uvtrdi tacnost daljine
Ja planiram sledeci put kad odem na gadjanje d aupucam pusku na 25m cz naravno i onda da postavim mene na 10, 15, 20, 25, 30 i tako do 50m da vidim da li bih mogao uz pomoc dotova na 10x da gadjam.
Attachments
paralax 1.jpg
NE-Championship-and-Pistol-ft-010.jpg
Nema nista neumerenije od neumerenosti
ZEX
Donator

Post by ZEX »

Za merenje daljine znam da se koristi najveći zoom, ali za gadjanje ne sam znao da ide x10.

Šta se tiče navedenih tvojih daljina, može se gadjati i sa mildotovima ali naravno ako oni poklapaju te daljine, nisam se igrao sa mildotovima na daljinama do 50m, ali ono šta znam da su klikovi jako (za mene) precizniji od dotova, e sada mildotovi su brži za gadjanje.

Ja bi da se vratimo na paralaksu.
Kao prvo me zanima koliko velik krug treba da bude da bi dobili neku podelu, recimo da trakicu crtamo svaki cm. da li neko zna kako tu ide podela?
goxy
Moderator Foruma

Post by goxy »

Jako zanimljiva tema. Mislim da nisu sve optike sposobne da ponovljivo i tačno odrede daljinu.Malo sam se poigravao sa Big Nikkom i proveravao sam razdaljine sa daljinomerom i mogu reći da do 50m je sa svojim fabričkim točkom paralakse prilično precizan. Mada je najbolji princip kako je Sekretar rekao. Doduše praktično još nisam upotrebljavao merenje daljine na taj način pošto u 99% slučajeva gađam mete na poznatim razdaljinama i to je uglavnom 10m,23m,50m.
Fx royale 400Bp 5.5
Rti Priest 6.35;5.5,Eaglevision, huma ldc....
Cz 200s 4.5,BigNikko
Artemis PP700sa
Feinwerkbau 800x/AJP riser rail/Sightron SIII
bojan017

Post by bojan017 »

Koliko sam uspeo da vidim na snimcima takmičenja učesnici uglavnom koriste dva principa:

markiranje točka paralakse i tureta na svaki metar ili
markiranje paralakse na svaki metar i klikove na turetu sa ispisanom referentnom tablicom klikovi/razdaljina.
Djubey

Post by Djubey »

Podeliću iskustvo isceljenja. Prilikom početnog podešavanja paralakse, poželjno je da se to radi u idealnim uslovima (vedro lepo vreme u šarenoj hladovini i sunce iza). Uvek se meri u jednom pravcu i pri najvećem uvećanju optike.
Air Arms EV2
March 10-60x56
ZEX
Donator

Post by ZEX »

@goxy šta se tiče optika, znam da nisu sve sposobne da daju precizno merenje daljine, naročito do izražaja dolaze optike sa zoom-om preko x25 (taj podatak sam dobio), pretpostavljam da je merenje i odredjivanje daljine pomoću štapa i kanapa možda najpreciznije. E sada ide drugo pitanje, da li optike jednako mere (ako su recimo izbaždarene) na različitim temperaturama? Da li mere jednako kada je sunce jače (podne) nego u sumrak u jutro?

I dalje tragam za veličina točkića, kako je to definisano, jer vidim da različiti brendovi imaju i različite veličine sidewindera.

@bojan017 da znam da je to najbolje, šta se tiče tureta to se može odrediti na osnovu chairguna ili streloka, ali paralaksa mora po meni pešaka.

@Djubey hvala na savetu, da li se mora kontrolisati njena vrednost na osnovu pada ili porasta temperature ili godišnjeg doba? Ili se paralaksa isključivo podešava pred takmičenje?
Djubey

Post by Djubey »

Paralaksa se radi jednom. svaka optika daje grešku na različitim temperaturama, kod nekih je značajna kod drugih zanemarljivo mala. Ispravljanje greške dolazi od strelca na osnovu iskustva. Na primer, prvi model Schmidt and bender na temperaturi od 35 stepeni može da se kreće sedam metara u poređenju sa 20 stepeni (ovo je najupečatljivije). Dok su u novom March modelu razlike neprimetne.
Air Arms EV2
March 10-60x56
SMD

Post by SMD »

Napraviste neku nauku od toga :)

Po meni, najbitnije je da izbazdaris svoju optiku na daljinama do koje moze precizno da se odredi, sto spomenu Goxy, na boljim optikama sa vecim uvecanjem je to do nekih 50ak metara, preko toga mozda u koracima po 10m do 100, a preko je suvisno...
Na uvecanju od 10x se puca mozda HFT, a ustvari pucas na uvecanju koje ti se svidja, neki pucaju na 4x neki na 20, kako ko... Ja nekako volim na oko 16-20x, eventualno ako nemam dotova onda 10-12x.
Pozeljno je imati veci bocni tocak zbog preciznosti i vise prostora izmedju podioka, i svakako zavisi od proizvodjaca optike i koji dio kruga se moze uopste okrenuti tocak paralakse.

@Kolega Djubey, na kojoj daljini je utvrdjena greska od 7m?!
Djubey

Post by Djubey »

Greška je preko 40m, samo ovaj model optike veoma zavisi od temperature. Ali ovo je izuzetak i ova optika ima jednu od najboljih slika u FT optici. Оbično su greške do 2-3 metra I su na celoj udaljenosti od 9 do 50m.
Air Arms EV2
March 10-60x56
wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen »

ZEX wrote: Tue Oct 26, 2021 10:07 pm @goxy šta se tiče optika, znam da nisu sve sposobne da daju precizno merenje daljine, naročito do izražaja dolaze optike sa zoom-om preko x25 (taj podatak sam dobio), pretpostavljam da je merenje i odredjivanje daljine pomoću štapa i kanapa možda najpreciznije. E sada ide drugo pitanje, da li optike jednako mere (ako su recimo izbaždarene) na različitim temperaturama? Da li mere jednako kada je sunce jače (podne) nego u sumrak u jutro?
FT i HFT se najčešće puca u šumi = mrak i senke

ZEX wrote: Tue Oct 26, 2021 10:07 pmI dalje tragam za veličina točkića, kako je to definisano, jer vidim da različiti brendovi imaju i različite veličine sidewindera.
Pretpostavljam da misliš na SideWheel a ne na vazduh vazduh projektil ili na zvečarku. Optike ne mogu biti isto izbaždarene. Sidewheel moraš obeležiti sam u uslovima simuliranim najbliže onima u kojima ćeš realno koristiti optiku. Na FT takmičenjima takmičari često (namerno) obeležavaju pogrešno (sa nekim offsetom) metražu, kako bi prevarili kibicere koji idu posle i žele sve na gotovo.

ZEX wrote: Tue Oct 26, 2021 10:07 pm@bojan017 da znam da je to najbolje, šta se tiče tureta to se može odrediti na osnovu chairguna ili streloka, ali paralaksa mora po meni pešaka.
Ako želiš ići na takmičenje onda svaki detalj moraš uraditi ručno i par puta proveriti. Software je tačan koliko i fabrički SideWheel.
Post Reply