Savet za optiku

Evo na slici se vidi da je stigao do kraja puta 😀
Ti "urezi" koje imaš na pušci su stoperi za vrstu nosača koji se kače na pikantini šine, dakle stezni šraf svojim telom se postavlja u taj urez i samim tim blokira klizanje tog nosača, šta god u njemu bilo. Isti sistem koristi montaža dioptera. Ako ti tvoji nosači imaju sa svoje donje strane vidljivo telo šrafa kojim stežeš nosač, onda ih montiraj tako da telo tog šrafa "ulegne" u taj "zarez" ili usek na sanduku puške, i neće klizati. Ako to nije slučaj sa tim nosačima, onda uzmi jednodelni nosač, kao što reče kolega Csaba, koji obično ima četiri stezna šrafa, čime možeš da sprečiš klizanje (možda). Ako i dalje bude klizala, onda moraš staviti dodatni "stoper" iza zadnjeg nosača, na lastin rep puške, pa tako rešiti problem. A mož i da bušiš sanduk puške...
p.s. stegni šraf kao "sivonja", što reče moj pokojni ćale, neće da šteti, mada po meni ti tvoji nosači, baš i nisu nešto spektakularno, slične sam imao na Tasco optici, čak mislim da se isporučuju baš sa tom optikom, ali za lovačke karabine...

Hvala na savetima, poci cu od trazenja stopera pa dokle stignem. Nosaci nemaju ispod opciju odozdo da usrafim. Pokusacu i jace da pritegnem, ako ne, nije ni toliki problem da se opet upuca nakon par kutija dijabola.

e73394878d1310be3d71c41f22c0dbf1.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

e73394878d1310be3d71c41f22c0dbf1.jpg

Ако је пушка јача 'оће да разбије.

Не знам коју имаш, али саветовао бих ти Diana ZR Mount. На дуже стазе исплатива инвестиција.

Ако је пушка јача 'оће да разбије.

Не знам коју имаш, али саветовао бих ти Diana ZR Mount. На дуже стазе исплатива инвестиција.

Diana od 16J. Na sajtu za ZR Mount piše za puške preko 20J. A i košta skoro kao ova optika.

Баш то и јесте поента, кошта али на дуже стазе се исплати па људи купују.
Сачекај искусније колеге да се јаве или претражи ЗР моунт теме на форуму, ту су људи писали своја искуства. Али у зависности од квалитета оптике, можда и буде ок.

Ne javljaju se korisnici Dianine optike?
Dal da je kupim ili da jurim skuplju, cijena od 120€ me malo odbija…

Ne javljaju se korisnici Dianine optike?
Dal da je kupim ili da jurim skuplju, cijena od 120€ me malo odbija…

Svakako se ovaj nišan proizvodi u Kini, a moje iskustvo sa niskobudžetnim optikama mi govori da nema bitnijih razlika između npr ove Diana i neke od 50e-70e sa oglasa (ima ih pod raznim imenima)
Nisam pratio od početka pa neću mnogo da pametujem ali bih ukazao na par stvari.
Končanica je u ovom slučaju "lovačkog" tipa i nikako nije prikladna za vazdušno oružje i sportsko gađanje u metu, za gađanje na 25m mislim da je 9x nedovoljno uvećanje, osim ako mete nisu limenke i slično onda uvećanje ne igra ulogu.
Ako je imperativ da cena bude što niža a da nišan bude upotrebljiv preporučio bih ti da pogledaš neki model od T-eagle optika. Prilično su jeftinije od konkurencije a sasvim pristojno rade.

Sent from my moto g(60) using Tapatalk

16j puška nema trzaj koji lomi optike, znači da ne mora air king ili zr mount. Razmisli dobro šta bi gađao i na kojoj daljini (plinkanje ili meta), koliko si ozbiljan u svemu tome (koji je max. budžet) pa polako. Bolje je i da ne kupiš optiku nego da na brzinu pogrešiš u izboru.

Za plinkanje po dvorištu najbolji izbor je Hawke Vantage 2-7x32 koja se i uklapa u cenu te dijane, za metu i ozbiljnije nišanjenje mora veće uvećanje (i veći budžet).

Jesi siguran da je to bila normalna puška od 10j (da nije nešto prepravljano)? Prave puške od 10j ne lupaju ni onu plastičnu igračku od 1500din.
Mislim da je to prvi slučaj da čujem ili pročitam tako nešto.
p.s. Sve springerice za FT su 14 do 16j i nijedna nije polupala optiku a nemaju zero recoil niti bilo šta slično.

Koliko si siguran da drug govori istinu?

Ne ponasa se svaka puska isto sa 16j ili ti sa tih 10 koji se pominju, ali ti pricas o skupljim puskama i tjuniranim...ipak se ovde radi o kometi, tj diani...
Kod mene inace na svim jeftinijim optikama koje sam imao (hawke vantage npr.) a koje su stradale, nije se slomilo nista, nije pukla koncanica i slicno, jednostavno popusti prsten koji steze socivo unutra, pojavi se luft i tu joj je kraj...dok optika izgleda kao nova i ne mozes da uocis problem osim na meti...
A kad pominjes te igracke od 1500 din, ja sam na staroj pusci od 7.5j koristio optike sa KP od 5000 din, svaka je stradala...
Ovde je izgleda nesporazum u tome sto mi kazemo da je puska slomila optiku, a slucaj je zapravo da ona vise ne drzi nulu i to je sve, 10j sigurno nije slomilo optiku...

Puska je bila nova, Nista nije dirano. Cak je bio Walther 4x32, zbog toga sto bi trebalo da optike sa fiksnim uvecanjem bolje podnose vibracije. Neko socivo se pomerilo unutra da se jako lose videlo kroz nju. Drzala je nulu. Verovatno skuplje optike nemaju problema ali kako staviti optiku od 500e na pusku od 150e? Ako se vec radi o tolikom novcu, bolje kupiti PCP za 500e I staviti optiku od 150e I nema problema.

100 ljudi 100 teorija.Jedan pametan čovek mi rekao da se kupuje kvalitetna optika a puške menjaju...mada,mi uglavnom radimo obrnuto😀

Moje skromno iskustvo govori isto to: optika se kupi i čuva, a puške menjaju. Naravno, ovo nije nepromenjiva dogma, ali iskustvo većine dobrih i ozbiljnih strelaca je pokazalo slično.
Za neka neobavezna plinkanja po dvoristu, optika nije mnogo bitna, ali za bilo koje ozbiljnije i preciznije pucanje na nešto većim daljinama, kvalitetna optika je imperativ.
Ja lično bih bez problema stavio optiku od 500e na pušku od 150e. Zato bi skroman savet bio isto kao i Vojin: bolje ne žuriti i dobro proučiti tematiku, nego baciti pare.

Opet nisam merodavan,jer je stepeni moje ,,bolesti'' visok.Svakako sam pobornik teorije ,,jednom kupi,jednom plači(za parama)" kada su u pitanju optike.Imao sam komplete gde je optika skuplja od puške i po 3-4 puta.Mislim da na optikama ne treba štedeti.

Verujem da smo svi sa prvom springericom jurili sto jeftiniju optiku, i mislim da se to nece mnogo promeniti ni sa onima koji citaju ovo...
Da ti treba skuplja optika se uci na tezi nacin, pogotovo u slucaju jacih springerica gde je najbitnije da optika moze da drzi nulu...
Ono sto Goxy koristi je vec neki "next lvl" kad znas sta hoces od puske i optike...

Back